Temat interpretacji
Stan faktyczny:
Podatnicy, jako przedsiębiorcy będący wspólnikami spółki cywilnej, nabyli w dniu 09.08.2000r. nieruchomość, w której prowadzono sklep. W następstwie powyższej transakcji spółka otrzymała zwrot podatku Vat. Obecnie na skutek likwidacji spółki oraz sklepu Pytający stał się współwłaścicielem nieruchomości.
Ocena prawna stanu faktycznego:
W myśl art. 14 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku rozwiązania spółki cywilnej opodatkowaniu podatkiem Vat podlegają towary własnej produkcji oraz towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów. Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 6 cyt. ustawy przez towar należy rozumieć rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Na podstawie art. 14 ust. 1 i 4 ustawy opodatkowaniu podatkiem Vat w przypadku likwidacji spółki cywilnej podlegają wszystkie towary, które po nabyciu nie zostały odsprzedane i w stosunku do których przysługiwało podatnikowi prawo obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. Należy podkreślić, iż obowiązek opodatkowania dotyczy nie tylko towarów, które stanowią tzw. środki obrotowe, ale również towarów zaliczonych przez podatnika do środków trwałych.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przy nabyciu nieruchomości Podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jednocześnie nieruchomość, pomimo tego, że nie podlega dalszej sprzedaży, należy do środków trwałych Podatnika. W związku z powyższym nieruchomość zakupiona przez Pytającego dla prowadzenia działalności podlega wykazaniu w sporządzonym na podstawie art. 14 ust.5 ustawy spisie z natury i opodatkowaniu na takich samych zasadach jak inne towary wymienione w powyższym remanencie.