- Interpretacja - US35/PP1/443-202/04/KP

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.09.2004, sygn. US35/PP1/443-202/04/KP, Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że prowadzi on działalność gospodarczą - transport osobowy taxi, opodatkowaną 7% stawką VAT.

Stosownie do przepisu art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. (Dz.U. Nr 54, poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

1. Zgodnie z art. 86 ust. 3 w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona wzorem:

DŁ = 357 kg + n x 68 kg

(gdzie DŁ oznacza dopuszczalną ładowność; n - ilość miejsc, łącznie z miejscem dla kierowcy)kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5.000 zł.

2. Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5, czyli takich, których dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż określona wg powyższego wzoru.

3. Samochód osobowy wykorzystywany jako taksówka nie jest samochodem specjalnym, bowiem art. 86 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. odsyła w tej kwestii do przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. Nr 98, poz. 602). Zawarta tam w art. 2 pkt 36 definicja brzmi:

"pojazd specjalny" - pojazd samochodowy lub przyczepa przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia; w pojeździe tym mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonywaniem tej funkcji.

Definicja ta dotyczy takich pojazdów jak np. karetka pogotowia ratunkowego, nie można więc uznać że ma zastosowanie także do tasówek, o czym najlepij świadczy fakt, że definicję taksówki zamieszczono odrębnie, w pkt 43 art. 2 w/w ustawy o brzmieniu: "taksówka" - pojazd samochodowy odpowiednio wyposażony i oznaczony, przeznaczony do przewozu za ustaloną na podstawie taksometru opłatą:a) osób w liczbie nie większej niż 9 łącznie z kierowcą oraz ich bagażupodręcznego (taksówka osobowa),b) ładunków o masie nieprzekraczającej 2,5 t (taksówka bagażowa).

Ponadto stwierdzić należy, że pojazd można uznać za specjalny tylko wtedy, gdy wynika to ze świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji wydanej dla danego samochodu w myśl przpepisów prawa o ruchu drogowym.

W ocenie tut. Urzędu nie może Pan odliczyć całości VAT przy zakupie samochodu osobowego, nie spełniającego wymagań wzoru z art. 86 ust. 4, jak też nie może Pan odliczać VAT przy zakupie paliwa.

Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście