Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. ... - Interpretacja - PP II-443/7/2004/TR

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 18.08.2004, sygn. PP II-443/7/2004/TR, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie dotyczące podatku od towarów i usług z dnia 24.05.2004 r. wyjaśnia co następuje:.

Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem dotyczącym prawa do zastosowania stawki VAT 0 % zgodnie z art. 41 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535). Z treści zapytania wynika, iż kontrahent mający siedzibę na terenie Wspólnoty (poza granicami RP) nabywa od Podatnika towar, który w imieniu nabywcy (kontrahenta) wysyłany jest bezpośrednio z terytorium Polski do wskazanego przez nabywcę odbiorcy mającego siedzibę poza terytorium Wspólnoty. Spółka dokonuje odprawy celnej a na fakturze dokumentującej sprzedaż widnieje - jako nabywca - podatnik z terytorium Wspólnoty, natomiast jako odbiorca - podmiot mający siedzibę poza terytorium Wspólnoty. W ocenie Wnioskodawcy okoliczności powyższej transakcji uzasadniają zastosowanie stawki 0 % przy spełnieniu wymogów związanych z posiadaniem stosownych dokumentów celnych.

Tutejszy Urząd wyjaśnia, że w rozumieniu w/w ustawy z dnia 11 marca 2004 roku eksportem towarów jest potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju (Polski) poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności zdefiniowanych jako dostawa towarów. Wywóz ten musi być dokonywany przez dostawcę lub w jego imieniu albo przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju (Polski) lub w jego imieniu. Istotnym w tym przypadku jest kto wywozi towar z Polski poza obszar Wspólnoty. W sytuacji kiedy eksporter lub podmiot przez niego upoważniony, sam dokonuje wywozu towarów z Polski poza terytorium UE i na niego wystawione są dokumenty eksportowe jako zgłaszającegotowar do odprawy celnej zdarzenie to spełnia definicję eksportu. Czynność ta podlega zerowej stawce VAT, jeżeli Podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzyma dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty. Zakładając spełnienie wymogów zawartych w art. 41 ust. 6 czynność opisana przez Podatnika spełnia warunki eksportu w rozumieniu ww. ustawy i podlega obniżonej do 0 % stawki VAT.

Małopolski Urząd Skarbowy