Na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzę... - Interpretacja - PP/443/IN/111/AK/04

shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 21.09.2004, sygn. PP/443/IN/111/AK/04, Urząd Skarbowy w Brzegu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta, ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pismem z dnia 13.09.2004r. (data wpływu do Urzędu 14.09.2004r.) wystąpił Pan do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem dotyczącym sposobu opodatkowania działalności lombardu.

Działając na podstawie wyżej cytowanego art. 14a § 1 ordynacji podatkowej, Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia co następuje:
Działalność gospodarcza lombardu polega na pożyczaniu pieniędzy pod zastaw oraz na sprzedaży nie odebranych zastawów. Ze względu na specyfikę działalności uzyskany przychód należy rozdzielić na dwie podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług tj:

1)udzielanie pożyczek pieniężnych pod zastaw (traktowane jako usługa finansowa); jeżeli pożyczkobiorca zwrócił pożyczone pieniądze wraz z prowizją i odebrał zastaw, podstawą opodatkowania jest uzyskana prowizja;
2) udzielanie pożyczek pieniężnych pod zastaw, a następnie sprzedaż zastawionego i nieodebranego towaru; w tym przypadku podstawą opodatkowania jest cena sprzedaży towaru ( jako działalność handlowa).

Biorąc powyższe pod uwagę, w celu ustalenia momentu przekroczenia kwoty uprawniającej do korzystania ze zwolnienia od podatku powinien Pan wziąć pod uwagę wielkość otrzymanej prowizji a także wartość sprzedanych towarów. Zgodnie z art. 113 ust.9 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ) podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określony w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust.1 (10.000 euro).
Stosownie do treści art. 113 ust. 8 ww. ustawy w przypadku podatników, o których mowa w art. 30 (prowadzących przedsiębiorstwa maklerskie, zarządzających funduszami inwestycyjnymi, agentów,zleceniobiorców lub innych osób świadczących usługi o podobnym charakterze ) przez wartość sprzedaży określonej w ust.1 rozumie się 30-krotność kwoty prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonanie usługi.
Tak więc kwotą uprawniającą Pana do korzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług w 2003r ( w roku rozpoczęcia przez Pana działalności gospodarczej) będzie suma wartości sprzedaży towarów oraz 30-krotność kwoty prowizji, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży. Jeżeli suma ta przekroczyła kwotę 10.000 euro stracił Pan prawo do ww. zwolnienia a nadwyżka ponad tę kwotę winna być opodatkowana VAT.

Urząd Skarbowy w Brzegu