W dniu 31.08.2004r. Spółka złożyła do siedziby tutejszego organu pismo z prośbą o udzielenie informacji w sprawie zastosowania art. 120 ustawy z dnia... - Interpretacja - PP/443-139/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.09.2004, sygn. PP/443-139/04, Drugi Urząd Skarbowy w Toruniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 31.08.2004r. Spółka złożyła do siedziby tutejszego organu pismo z prośbą o udzielenie informacji w sprawie zastosowania art. 120 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku sprzedaży przez lombard zastawionych towarów, których właściciele nie rozliczyli się z pobranej pod zastaw tych towarów pożyczki.

Z treści pisma wynika, iż Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie lombardu.

W przedmiotowym piśmie Spółka wskazała, że do lombardu wstawiane są towary używane będące własnością osób fizycznych. W przypadku, gdy pożyczkobiorca nie odbierze zastawionego towaru, towar ten zostaje przewłaszczony przez lombard, a następnie sprzedany. W związku z powyższym Spółka prosi o wyjaśnienie, czy do sprzedaży przewłaszczonego przez lombard towaru można zastosować szczególną procedurę zawartą w art.120 cytowanej ustawy.

Zdaniem Spółki w sytuacji opisanej wyżej sprzedaż towarów używanych nabytych poprzez przewłaszczenie może być opodatkowana według szczególnej procedury, o której mowa w art. 120 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ponadto Spółka przedstawiając własne stanowisko wskazała, iż przeniesienie własności towaru wskutek przewłaszczenia towaru stanowiącego zabezpieczenie udzielonej pożyczki, po stronie właściciela lombardu stanowi nabycie, o którym mowa w art. 120 cytowanej ustawy. Natomiast kwota udzielonej pożyczki stanowi według Spółki wartość tego nabycia.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie, o której mowa w powołanym wyżej piśmie.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 w/w ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel.

Zagadnienia dotyczące dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków zostały uregulowane w rozdziale 4 Działu XII powołanej ustawy pod nazwą "szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków".

Dla potrzeb wymienionego rozdziału ustawodawca w art. 120 ust. 1 zawarł następujące definicje powyższych pojęć:

- - przez dzieła sztuki rozumie się:

obrazy, kolaże i podobne tablice, malowidła oraz rysunki wykonane w całości przez artystów, oryginalne rzeźby oraz posągi z dowolnego materiału wykonane w całości przez artystę, gobeliny oraz tkaniny ścienne wykonane ręcznie, fotografie wykonane przez artystów, opublikowane pod jego nadzorem (...),

- - przez przedmioty kolekcjonerskie rozumie się:

znaczki pocztowe lub skarbowe, stemple pocztowe, koperty pierwszego obiegu, kolekcje oraz przedmioty kolekcjonerskie o wartości zoologicznej, botanicznej (...),

- - przez antyki rozumie się przedmioty, inne niż wymienione powyżej, których wiek przekracza 100 lat (...),

- - przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1 - 3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne (...).

Zasady opodatkowania dostaw wymienionych powyżej towarów unormowane zostały w ust. 4 w/w art. 120, który stanowi, że " w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku".

Stosownie do postanowień wynikających z art. 120 ust. 10 odnośnej ustawy, przepis ust. 4 dotyczy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, które podatnik nabył od:

  1. osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15;
  2. podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
  3. podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem zgodnie z ust. 4.

W świetle powołanych wyżej przepisów i stanu faktycznego, w przypadku dostawy towarów zdefiniowanych w art.120 ust. 1 cytowanej ustawy(w tym również towarów używanych) nabytych przez lombard poprzez przewłaszczenie, po spełnieniu warunków określonych w art. 120 ust. 10, Spółka może stosować zasady opodatkowania według szczególnej procedury wynikającej z przedstawionego powyżej przepisu art. 120 ust. 4 w/w ustawy.

Zatem stanowisko Spółki w sprawie zastosowania szczególnej procedury, w tym również pojęcie nabycia i kwoty nabycia, jest prawidłowe.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w rozpatrywanym piśmie i stan prawny obowiązujący w dniu jej datowania.

Drugi Urząd Skarbowy w Toruniu