Temat interpretacji
Ad.1. Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 roku (Dz. U. 54, poz. 535) od 1 maja 2004 roku grunty uznaje się za towary. Odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju podlegają opodatkowaniu podatku od towarów i usług (art. 5 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy).
Przez odpłatną dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia - darowizny, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych czynności w całości lub w części (art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług).
Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że niezabudowaną nieruchomość Gmina Miasto nabyła 5 grudnia 1990r., a więc prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego nie przysługiwało. Zatem w myśl wymienionych przepisów darowizna gruntu nie podlega opodatkowaniem od towarów i usług.
Ad.2. Na podstawie art. 2 pkt 6 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług od 1 maja 2004 roku grunty uznaje się za towary. Odpłatna dostawa gruntu podlega opodatkowaniu VAT, jeżeli jest realizowana przez podatnika w ramach jego działalności gospodarczej z tym, że stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Zatem opodatkowaniu podlegają dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe, zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku tych ostatnich (niezabudowanych) - jedynie te, których przedmiotem są tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę (o takim charakterze tych gruntów decydować powinien plan zagospodarowania przestrzennego danego obszaru). Grunty niezabudowane winny być opodatkowane stawką 22%. Pozostałe natomiast dostawy gruntów niezabudowanych, będących np. gruntami rolnymi, czy leśnymi, nie przeznaczonymi w planach pod zabudowę- są zwolnione od VAT.
Nadmienia się, że zgodnie z postanowieniami art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towaru i usług w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
Ad.3. W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które maja być zasiedlone lub zamieszkałe po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe. Zatem jeżeli sprzedaż obiektu budownictwa mieszkaniowego przez Gminę Miasto realizowana jest na tzw. rynku wtórnym na cele mieszkaniowe, jest zwolniona od podatku od towarów i usług.
Jeżeli na podstawie wcześniej powołanych przepisów sprzedaż przedmiotowego mieszkania w budynku wielomieszkaniowym podlega zwolnieniu od podatku, to w stosunku do prawa wieczystego użytkowania gruntu będzie miał zastosowania § 8 ust. 1 pkt 12 rozp. Ministra Finansów z dnia 24 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy od podatku i usług (Dz. Nr 97, poz.970 ze zm.) zgodnie z którym zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkownika gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.