Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w której nie toczy się postępowanie podatkowel... - Interpretacja - PP/443-141-1/04

www.shutterstock.com
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.07.2004, sygn. PP/443-141-1/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w której nie toczy się postępowanie podatkowelub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym o którejstanowi art 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Dz.U.Nr 137, poz. 926 ze zmianami/.

Pismem z dnia 08.06 2004r. Podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie stawki podatku VAT dla sprzedaży i montażu: pieca gazowego, instalacji gazowej centralnego ogrzewania , instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz remontów i robót konserwacyjnych /pieca, termy i automatyki sterującej/ i napraw urządzeń gazowych w budynkach mieszkalnych /PKOB 111 i 112/

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdził co następuje:

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz.U.Nr 54, poz. 535/ dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 % z zastrzeżeniem ust. 12.

Zgodnie z ust. 12 wyżej cytowanego artykułu stawkę podatku w wysokości 7% stosuje się do czynności wymienionych w poz. 161 załącznika nr 3 do ustawy, w której ujęto dostawę, budowę, remont lub przebudowę budynków mieszkalnych /PKOB 11/ i ich częściz wyjątkiem lokali użytkowych, realizowanych w ramach budownictwa społecznego, przy spełnieniu warunków określonych dla budownictwa społecznego na podstawie odrębnych przepisów.

Powyższe oznacza, że cytowany przepis i stawka podatku w wysokości 7% odnosi się wyłącznie do dostawy, budowy, remontu lub przebudowy budynków mieszkalnych /PKOB 11/ i ich części realizowanych w ramach budownictwa społecznego.

Równocześnie w ramach przepisów przejściowych i końcowych ustawodawca wskazał przypadki w stosunku do których stosuje się w określonym ściśle czasie preferencyjne stawki podatku.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do:

  1. robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
  2. obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Zaznaczyć przy tym należy, że przez obiekty budownictwa mieszkaniowego - rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej /art. 2 pkt 12 wyżej cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług/.

Zarówno towary jak i usługi identyfikowane są zgodnie z przepisami ww. ustawy przy pomocy klasyfikacji statystycznych.

Jeżeli zatem chodzi o identyfikację towarów i usług w zakresie wysokości opodatkowania nic się nie zmieniło w porównaniu ze stanem prawnym sprzed wejścia w życie tej ustawy.A zatem sposób rozstrzygania tych spraw jest również analogiczny.

W związku z tym podatnik musi określić prawidłowo wykonywane czynności, czy dokonuje dostawy towarów czy świadczy usługi.

Przepisy w zakresie podatku od towarów i usług nie zawierają postanowień dotyczących możliwości odrębnego fakturowania robocizny i osobno materiałów zużytych przy wykonywaniu usługi. Jedynie w szczególnych przypadkach istnieje możliwość osobnego rozliczenia robocizny i osobno zużytych materiałów, a warunkiem koniecznym jest aby taki sposób rozliczenia wynikał z umowy. Jeżeli więc z umowy wynika, że przedmiotem jest wykonywanie robót np. montaż pieca gazowego, instalacji gazowej centralnego ogrzewania , bądź konserwacji i remontu urządzeń gazowych, a w rozliczeniu pomiędzy podmiotami nie będzie wyodrębniona wartość materiałów i robocizny, to obowiązuje jedna stawka właściwa dla wykonanej usługi.

Na podstawie powyższego stwierdzić należy , że usługi montażu, konserwacji i napraw urządzeń gazowych, instalacji wodno-kanalizacyjnych z materiałów powierzonych bądź nabytych od innych podmiotów i jeżeli czynności te zgodnie z klasyfikacjami statystycznymi mogą być zaliczane do usług - opodatkowane są preferencyjną stawką 7% tylko i wyłącznie wykonywane w obiektach budownictwa mieszkaniowego - PKOB 111, 112 i 113 do 31 grudnia 2007r.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu