Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Krowodrza w odpowiedzi na pismo w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje :
Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - obowiązującej do dnia 30.04.2004 r. (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) obniżenia kwoty lub zwrotu podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatek dochodowy z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
Wydatki z tytułu opłaty czynszowej wynikającej z umowy leasingu operacyjnego, poniesione już po utracie samochodu nie stanowią kosztu uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z powyższym Spółce nie przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury VAT dotyczącej opłaty manipulacyjnej związanej z umową leasingową. Podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego stanowią faktury VAT dokumentujące wydatki z tytułu umowy leasingowej w okresie kiedy Spółka miała możliwość korzystania z przedmiotu leasingu, gdyż można uznać je za poniesione w celu osiągnięcia przychodu.