Czy Spółce A będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego wskazanego na fakturze VAT wystawionej przez X sp. z o.o. dokumentującej wn... - Interpretacja - ILPP2/443-647/12-2/AK

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 03.08.2012, sygn. ILPP2/443-647/12-2/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Temat interpretacji

Czy Spółce A będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego wskazanego na fakturze VAT wystawionej przez X sp. z o.o. dokumentującej wniesienie jako wkładu rzeczowego środków trwałych oraz towarów handlowych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 czerwca 2012 r. (data wpływu 22 czerwca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 czerwca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

X jest czynnym podatnikiem podatku VAT i wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu tym podatkiem. X oraz Wnioskodawca planują utworzyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka A). Spółka A będzie polskim rezydentem podatkowym z siedzibą położoną w Polsce oraz czynnym podatnikiem podatku VAT zarejestrowanym dla potrzeb tego podatku w Polsce. Przyszli wspólnicy Spółki A obejmą udziały w nowo utworzonej Spółce A w następujący sposób:

  1. Wnioskodawca obejmie udziały w zamian za gotówkę,
  2. X obejmie udziały w zamian za wkład rzeczowy oraz za gotówkę.

W przypadku spółki X wkładem rzeczowym będą środki trwałe oraz towary handlowe należące obecnie do Wnioskodawcy. Wśród towarów handlowych będą znajdowały się nieruchomości wraz z rozpoczętą budową budynków na tych nieruchomościach. Zgodnie z informacją otrzymaną przez Wnioskodawcę w interpretacji indywidualnej z dnia 24 listopada 2011 roku wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. (...) składniki, które mają być przedmiotem wkładu nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2011 r., nr 74, poz. 397 ze zm., dalej updop). Wniesienie wkładów rzeczowych do Spółki A będzie stanowić czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. W związku z wykonaniem czynności opodatkowanej X wystawi i przekaże Spółce A fakturę VAT potwierdzającą wykonanie tej czynności. Spółka A odbierze wyżej wskazaną fakturę VAT i będzie wykorzystywać otrzymane jako wkład środki trwałe oraz towary handlowe wyłącznie do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wniosek składany jest w imieniu Spółki A przez jej przyszłego wspólnika Wnioskodawcę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółce A będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego wskazanego na fakturze VAT wystawionej przez X dokumentującej wniesienie jako wkładu rzeczowego środków trwałych oraz towarów handlowych...

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółce A będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego wskazanego na fakturze VAT wystawionej przez X w związku z wniesieniem jako wkład do Spółki A środków trwałych oraz towarów handlowych.

Uzasadnienie

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zgodnie z opisem stanu faktycznego Spółka A jako czynny podatnik podatku VAT będzie wykorzystywać otrzymane jako wkład środki trwałe oraz towary handlowe jedynie do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Jednocześnie w analizowanej sytuacji nie wystąpią żadne ograniczenia w prawie do odliczenia podatku naliczonego wskazane w treści przepisu 88 ustawy VAT.

Mając na uwadze powyższe należy wskazać, iż Spółce A będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego wskazanego na fakturze VAT wystawionej przez X w związku z wniesieniem jako wkład do Spółki A środków trwałych oraz towarów handlowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().

Przez towary w świetle art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z podstawową zasadą dotyczącą prawa podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług, wyrażona w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Stosownie do art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Nadmienia się, że w art. 88 ust. 3a pkt 1 i pkt 2 ustawy, wskazano, iż nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne m. in. w przypadku, gdy:

  1. sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi:
    1. wystawionymi przez podmiot nieistniejący,
    2. w których kwota podatku wykazana na oryginale faktury lub faktury korygującej jest różna od kwoty wykazanej na kopii;
  2. transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Obniżenie podatku należnego o podatek naliczony jest podstawowym prawem podatnika, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny. Podatnik może z tego prawa skorzystać w granicach określonych przepisami, lecz nie jest to jego obowiązek.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, w związku z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz nie zaistnienia przesłanek z art. 88 ust. 3a ustawy.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Należy również podkreślić, iż możliwość odliczenia podatku naliczonego nie stanowi żadnego przywileju dla podatnika, lecz jest podstawowym i fundamentalnym uprawnieniem, wynikającym z samej konstrukcji podatku od wartości dodanej. Z orzecznictwa TSUE wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego w zasadzie nie może być ograniczone ani pod względem czasu, ani pod względem zakresu przedmiotowego. TSUE wielokrotnie zwracał uwagę, iż właśnie zasada odliczenia podatku naliczonego zapewnia uzyskanie neutralności podatku. System odliczeń podatku oznacza całkowite uwolnienie przedsiębiorcy od obciążeń z tytułu VAT zapłaconego lub należnego (do zapłaty) w prowadzonej działalności gospodarczej. Wspólny system podatku od wartości dodanej zapewnia, że jakakolwiek działalność gospodarcza, bez względu na jej cel oraz rezultat, o ile sama jest opodatkowana VAT, jest opodatkowana w sposób całkowicie neutralny. Pozwala to na zachowanie zasady potrącalności, która powinna być na gruncie ustawy o VAT rozumiana możliwie najszerzej. Oznacza to, że zawsze ma ona zastosowanie przy nabyciu towarów bądź usług dokonanym z zamiarem wykorzystania ich w działalności opodatkowanej.

Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.

Istotna jest intencja nabycia jeśli dany towar ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.

Z opisanego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że X jest czynnym podatnikiem podatku VAT i wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu tym podatkiem. X oraz Wnioskodawca planują utworzyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka A). Spółka A będzie polskim rezydentem podatkowym z siedzibą położoną w Polsce oraz czynnym podatnikiem podatku VAT zarejestrowanym dla potrzeb tego podatku w Polsce. Przyszli wspólnicy Spółki A obejmą udziały w nowo utworzonej Spółce A w następujący sposób:

  1. Wnioskodawca obejmie udziały w zamian za gotówkę,
  2. X obejmie udziały w zamian za wkład rzeczowy oraz za gotówkę.

W przypadku spółki X wkładem rzeczowym będą środki trwałe oraz towary handlowe należące obecnie do Wnioskodawcy. Wśród towarów handlowych będą znajdowały się nieruchomości wraz z rozpoczętą budową budynków na tych nieruchomościach. Zgodnie z informacją otrzymaną przez Wnioskodawcę w interpretacji indywidualnej z dnia 24 listopada 2011 roku wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. (...) składniki, które mają być przedmiotem wkładu nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2011 r., nr 74, poz. 397 ze zm., dalej updop). Wniesienie wkładów rzeczowych do Spółki A będzie stanowić czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. W związku z wykonaniem czynności opodatkowanej spółka X wystawi i przekaże Spółce A fakturę VAT potwierdzającą wykonanie tej czynności. Spółka A odbierze wyżej wskazaną fakturę VAT i będzie wykorzystywać otrzymane jako wkład środki trwałe oraz towary handlowe wyłącznie do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jak wynika z dokonanej wyżej analizy przepisów, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Ponadto, art. 88 ust. 4 ustawy wyklucza odliczenie w odniesieniu do podmiotów niebędących zarejestrowanymi, czynnymi podatnikami podatku VAT. W omawianej sprawie warunki uprawniające do odliczenia będą spełnione, gdyż Spółka A jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a towary które zostaną wniesione jako wkłady rzeczowe do Spółki A przez jej udziałowca będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Ponadto Wnioskodawca wskazał w opisie sprawy, iż wniesienie wkładów rzeczowych do Spółki A będzie stanowić czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

Tym samym, nie zaistnieje wyłączenie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż na mocy art. 86 ust. 1 ustawy o VAT Spółce A będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej czynność wniesienia aportem do Spółki wkładów rzeczowych z uwagi na to, że towary które zostaną wniesione jako wkłady rzeczowe do Spółki A przez jej udziałowca (X) będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Wniosek ORD-IN (PDF)

Treść w pliku PDF 906 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu