Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe... - Interpretacja - PP/443-43-2/GW/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.07.2004, sygn. PP/443-43-2/GW/04, Drugi Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, udzielona w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.)

Pismem z dnia 11 czerwca 2004 r. (data doręczenia - dnia 14 czerwca 2004 r.) uzupełnionym pismem z dnia 1 lipca 2004 r., P............................... (zwany dalej także podatnikiem) zwrócił się do tut. organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Stan faktyczny:

Podatnik kupuje okna PCV u producenta z naliczoną stawką podatku VAT w wysokości 22%, które następnie sprzedaje wraz z usługą ich montażu osobom fizycznym i firmom. W związku z powyższym podatnik pyta, jaką stawką w przedstawionym stanie faktycznym powinien opodatkować sprzedaż okna wraz z montażem dokonywaną przez niego na rzecz osób fizycznych i firm.

Stanowisko podatnika:

Zdaniem podatnika z art. 146 ust. 1 pkt. 2a i 2b ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż powinien on wystawiać faktury VAT z naliczona stawką 7% dla osób fizycznych, a dla firm faktury z naliczoną stawką 22%.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego w treści zapytania stanu faktycznego oraz w oparciu o obowiązujący stan prawny stwierdza co następuje.

W myśl art. 146 ust.1 pkt 2 ustawy w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do m.in.:

  1. robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
  2. obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Pod pojęciem "obiekt budownictwa mieszkaniowego", zgodnie z art. 2 pkt. 12 ustawy, rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Stosownie do art. 146 ust. 2 i ust. 3 ustawy przez "roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą" rozumie się roboty budowlane dotyczące zarówno inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej temu budownictwu, jak i remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Natomiast pojęcie "infrastruktura towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu" obejmuje:

  1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
  2. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
  3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

- jeśli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Zatem jeżeli podatnik wykona usługę montażu wcześniej zakupionego u producenta okna, a usługa ta związana będzie z budownictwem mieszkaniowym właściwą stawką podatku VAT za wykonanie usługi budowlano - montażowej wraz z materiałami (których koszt w tym przypadku jest wkalkulowany w wartość świadczonej usługi) jest stawka 7%.

Analogiczne stanowisko przy rozwiązywaniu omawianego problemu ugruntowane zostało w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego. Przykładem może być wyrok NSA z dnia 28 marca 2003 r. (Sygn. akt III 2029/01), w którym Sąd ten zawarł tezę, że "w przypadku wykonywania usługi z materiałów dostarczonych (zakupionych) przez wykonawcę - obrót, stanowiący podstawę opodatkowania usługi - obejmuje także należności za wykorzystywane materiały. Opodatkowanie następuje według stawki przewidywanej dla wykonywanej usługi".

Natomiast jeżeli wykonywane przez podatnika czynności nie będą dotyczyły "obiektu budownictwa mieszkaniowego" w rozumieniu wyżej wskazanym, wówczas właściwą stawką podatku od towarów i usług jest stawka 22%.

Jednocześnie tut. organ wskazuje, iż w przedstawionym przez podatnika stanie faktycznym bez znaczenia dla wysokości stawki podatku VAT pozostaje okoliczność, że odbiorca usług, bądź też towarów jest osobą fizyczną, osobą prawną lub jednostką organizacyjną, nie posiadającą osobowości prawnej. W tym bowiem zakresie decydujące znaczenie ma rodzaj budynku, w którym dana usługa jest świadczona.

Drugi Urząd Skarbowy w Opolu