Zgodnie z art. 119 ust.1 Ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. z 2004r. Nr 54 poz. 535) podstawą opodatkowania przy wykonywan... - Interpretacja - TP/443-115/04

shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 31.08.2004, sygn. TP/443-115/04, Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 119 ust.1 Ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. z 2004r. Nr 54 poz. 535) podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Przez marżę rozumie się różnicę między kwotą należności , którą ma zapłacić nabywca usługi turystycznej , a ceną nabycia przez firmę turystyczną od innych podmiotów towarów i usług dla bezpośredniej korzyści turysty takich jak np.transport , zakwaterowanie , wyżywienie,ubezpieczenie (por. art.119 ust.2 ww. ustawy o VAT).

Zasady ewidencjonowania powyższych usług przy pomocy kas rejestrujących przez podmioty obowiązane do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu ww urządzeń określone zostały natomiast w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych , którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące , oraz warunków stosowania tych kas przez podatników ( Dz.U.z 2002 r. Nr 108 poz.948 , Nr 152 , poz.1481 z 2003 r. , Nr 85 poz.798 z 2004 r.).

I tak zgodnie z przepisem § 5 ust.5 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. , w brzmieniu obowiązującym od 29 kwietnia 2004 r. , podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących , u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonywane usługi w ramach umowy agencyjnej , zlecenia , pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze albo też marża , ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiąganego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników.Powyższe oznacza , iż w kasie rejestrującej powinna być zaewidencjonowana cała wartość ,jaką za usługę zapłacił turysta. Z zapisu rozporządzenia nie wynika natomiast , czy przedmiotowa wartość winna być rejestrowana w rozbiciu na opodatkowaną marżę oraz zakup towarów i usług od podmiotów trzecich dla bezpośredniej korzyści turysty które nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Rozporzadzenie nie rozstrzyga zatem problemu rejestrowania w kasie fiskalnej sprzedaży usług kupionych od podmiotów trzecich dla bezpośredniej korzyści turysty.

Jednocześnie tut.organ podatkowy informuje , iż zgodnie z art.14a § 1 Ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa , stosownie do swej właściwości Naczelnik urzędu skarbowego na pisemne zapytanie podatnika jest obowiązany do udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach , w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.Organy podatkowe muszą jednak , zgodnie z art.15 § 1 ww. Ustawy z dnia 29.08.1997 r. przestrzegać z urzędu swojej właściwości rzeczowej.Ponieważ przepisy prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług nie zawierają uregulowań dotyczących sposobu dokonywania zmian kodów w kasie fiskalnej ( co zauważa również podatnik w przedmiotowym piśmie) , udzielenie odpowiedzi na powyższe zagadnienie wykracza poza zakres właściwości rzeczowej naczelnika urzędu skarbowego.

Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce