Temat interpretacji
W odpowiedzi na pismo z dnia 10.05.2004 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia co następuje:
Zgodnie z art 2 pkt 26 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez usługi elektroniczne rozumie się usługi świadczone za pomocą internetu lub podobnej sieci informatycznej, których świadczenie z natury zależne jest od technologii informatycznej i z reguły
usługi te są zautomatyzowane, wymagają niewielkiej interwencji człowieka oraz niemożliwe jest ich wykonanie bez wykorzystania technologii informatycznej, a w szczególności usługami elektronicznymi są:
- - tworzenie i utrzymywanie stron internetowych, zdalnie zarządzanie programami i sprzętem,
- dostarczanie oprogramowania oraz jego uaktualnień,
- dostarczanie obrazów, tekstu i informacji oraz udostępnienie baz danych,
- dostarczenie muzyki, filmów i gier losowych i hazardowych, jak również przekazów o charakterze politycznym, kulturalnym, artystycznym, sportowym, naukowym i rozrywkowym oraz informacji o wydarzeniach.
O tym czy usługi programistyczne mieszczą się w zakresie usług elektronicznych decydować powinien wykonawca usługi. Zaliczanie bowiem określonej usługi do właściwego grupowania PKWiU należy do obowiązku podatnika.
Wynika to z faktu, że właśnie wykonawca usługi posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaklasyfikowania usług.
W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania można zwrócić się do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź o wydanie opinii interpretacyjnej.