Temat interpretacji
Stan faktyczny
Podatnik ma podpisane z partnerami z Federacji Rosyjskiej umowy na dostawy wyposażenia sklepów. Umowy te przewidują przedpłatę za dostarczany towar w wysokości 48% wartości kontraktu. Przedpłata wpływa na 30 dni przed terminem dostarczenia towaru.
Ocena prawna stanu faktycznego
Zgodnie z art. 19 ust. 6 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535) - zwanej dalej ustawą - w przypadku eksportu towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wyjścia wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty.
Ponadto w myśl art.19 ust. 12 ustawy obowiązek podatkowy w eksporcie towarów powstaje również wtedy, gdy przed wydaniem towaru podatnik (eksporter) otrzymał od kontrahenta co najmniej 50% ceny, przy spełnieniu następujących warunków, tj.:
- wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania tej części należności,
- eksporter przedstawił w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art.87 ust.2.
Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że:
- otrzymuje on od kontrahentów z państwa trzeciego zaliczkę w wysokości mniejszej niż 50 % ceny towarów, tj. 48%,
- nie złożył w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego kwoty zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art.87 ust.2.
W przedstawionej przez Podatnika sytuacji nie powstał obowiązek podatkowy o którym mowa w art. 19 ust. 12 ustawy - nie zostały bowiem spełnione w/w warunki - nie ma zatem obowiązku wystawiania faktury VAT, która dokumentowałaby otrzymanie tych zaliczek, jak również nie zostanie naliczony 22% podatek VAT.
Niezależnie od powyższego organ podatkowy wskazuje, że zgodnie z art. 41 ust.4 ustawy w eksporcie towarów stawka podatku VAT wynosi 0%, jednakże pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty - art. 41 ust.6 ustawy.