Stan faktyczny w sprawie: - Interpretacja - PI/005-1542/04/CIP

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 24.09.2004, sygn. PI/005-1542/04/CIP, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny w sprawie:

Spółka zawarła umowę z dystrybutorem, na mocy której dystrybutor wykonuje usługi zmierzające do zoptymalizowania procesu dystrybucji oraz zintensyfikowania sprzedaży towarów dostarczanych przez podatnika.

Po spełnieniu określonych warunków dystrybutorzy mają prawo do otrzymania upustu cenowego dokumentowanego bezpośrednio na fakturze sprzedaży wystawianej przez podatnika za realizację zakupów produktów spółki albo w drodze faktury korygującej wystawianej przez spółkę.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), podlegają:

  • odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  • eksport towarów,
  • import towarów,
  • wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem,
  • wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przepis art. 8 w/w ustawy, stwierdza że przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w rozumieniu art. 7.

W ustawie o podatku od towarów i usług przyjęto, iż usługami są wszelkie odpłatne świadczenia niebędące dostawą towarów wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Zatem odpłatne świadczenie usług podejmowanych przez dystrybutorów stanowić będzie usługę w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług i podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wobec powyższego usługa ta będzie dokumentowana fakturą VAT zgodnie z zasadami wynikającymi z art. 106 w/w ustawy. Faktura ta stanowi podstawę do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z niej wynikający, stosownie do art. w/w 86 ustawy.

W zakresie udzielanych kontrahentom upustów cenowych stwierdzić należy iż stosownie do treści art. 29 ust. 4 ustawy obrót (podstawę opodatkowania) zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur. Zatem udzielenie rabatu musi być ściśle skorelowane z konkretną transakcją w związku z którą został zastosowany i powoduje obniżenie ceny.

Jeżeli obniżenie ceny następuje w momencie dokonania dostawy, wówczas faktura dokumentująca tę dostawę opiewać winna na cenę właściwą już po dokonaniu rabatu (upustu).

Przepis art. 29 ust. 4 w/w ustawy, odnosi się do rabatów przyznanych po sprzedaży i wystawieniu faktury, w której dokonano pierwotnego określenia obrotu. Jeżeli udzielony rabat powoduje obniżenie ceny sprzedawca zobowiązany jest do wystawienia faktury korygującej, zgodnie z § 19 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), która zawierać będzie numer kolejny oraz datę jej wystawienia, dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca określone w § 12 ust. 1 pkt 1-3, nazwę towaru lub usługi objętych rabatem, kwotę i rodzaj udzielonego rabatu, kwotę zmniejszenia podatku należnego. Ponadto zgodnie z § 19 ust. 7 rozporządzenia, faktura taka powinna zawierać wyraz "korekta" albo wyrazy "faktura korygująca".

Izba Skarbowa w Gdańsku