Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo jednostki z dnia 20.08.2004 r. (bez znaku) z datą wpływu 25.08.2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie informuje:
Wątpliwości podatnika dotyczą obowiązku wystawiania faktur wewnętrznych dokumentujących przekazania na cele promocji oraz reklamy publicznej i niepublicznej nowych produktów oraz testerów.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast art. 7 ust 2 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
- przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników m, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
- wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych czynności, w całości lub części.
Stwierdzić jednak należy, iż z brzmienia powyższych przepisów nie wynika wprost, że przekazanie przez podatnika towarów na cele reprezentacji i reklamy podlega opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż jest ono ściśle związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Należy jednak zwrócić uwagę na przepis art. 7 ust. 3, zgodnie z którym przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiąże się bezpośrednio z prowadzonym przedsiębiorstwem. Z cytowanych przepisów wynika zatem, iż przekazanie towarów, jeżeli nie są one wymienionymi wyżej prezentami o małej wartości i próbkami, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zgodnie z przepisem art. 106 ust 7 podatnik dokonujący czynności określonych w art. 7 ust. 2 ustawy powinien je dokumentować poprzez wystawienie faktury wewnętrznej.
Biorąc pod uwagę powyższe oraz stan faktyczny przedstawiony przez podatnika należy stwierdzić, iż przekazanie produktów, o których mowa w piśmie podatnika, niespełniających ustawowej definicji próbek lub prezentów o małej wartości, powinno być udokumentowane fakturą wewnętrzną.
Jednocześnie należy zwrócić uwagę, iż wystawiając faktury wewnętrzne stosuje się - zgodnie z § 28 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) - odpowiednio przepisy § 12, §16 - 20, § 22 - 23 i § 26, uwzględniając specyfikę dokumentowanych czynności. Za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić stosownie do przyjętego sposobu rozliczenia tylko jedną fakturę dokumentującą ww. czynności w tym okresie.
Odpowiedz na zapytanie została udzielona w oparciu o przedstawiony w piśmie jednostki stan faktyczny i stan prawny obowiązujący na dzień 24.09.2004 r.