Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarboweg... - Interpretacja - OP 005/36/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 23.07.2004, sygn. OP 005/36/04, Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie, w odpowiedzi na zapytanie złożone w dniu 24.05.2004 r., w sprawie fiskalizacji zaliczek, informuje:

Zgodnie z przepisem § 17 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy. Fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (zaliczkę, przedpłatę lub ratę).
Ponadto w myśl art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Obrotem zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku (art. 29 ust. 2).
W świetle powyższego w kasie rejestrującej należy zaewidencjonować zaliczkę z chwilą jej otrzymania w takiej kwocie w jakiej została pobrana.

W przypadku gdy faktury dokumentujące pobranie zaliczek nie obejmują całej ceny brutto, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi ma obowiązek wystawić fakturę na zasadach ogólnych, z tym że sumę wartości towarów (usług) pomniejsza się o wartość otrzymanych części należności, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących pobranie części należności.
Powyższe wymogi tzn. wprowadzenie różnicy wartości faktury winien spełniać również paragon fiskalny drukowany przez urządzenie fiskalne niezależnie od tego czy jest to, jak wspomniano we wniosku Spółki, urządzenie nie współpracujące bezpośrednio z oprogramowaniem czy też pracujące w systemie sprzedaży wyposażonym w drukarki fiskalne.

Reasumując: Podatnik może wystawić fakturę VAT na pozostałą wartość towarów (usług) i podatku VAT (kwota netto ogółem pomniejszona o zaliczkę i podatek ogółem pomniejszony o zaliczkę) wpisując w wyjaśnieniach do faktury dane dotyczące wpłaconych zaliczek (netto + VAT) i łączną wartość netto i podatek VAT. Podobnie rzecz się przedstawia w drukarce fiskalnej, bowiem powinna ona wydrukować pozostałą kwotę a jedynie dla celów informacyjnych należy zapisać, jeżeli to możliwe, sumę wartości towarów i sumę podatku VAT oraz dane z faktury dokumentującej otrzymanie części należności.

Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie