Stosownie do art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na Pani zapytanie z ... - Interpretacja - P.P.443-44/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.08.2004, sygn. P.P.443-44/04, Izba Skarbowa w Krakowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stosownie do art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na Pani zapytanie z dnia 01.07.2004 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem wyjaśnia, iż:

Zgodnie z art. 111 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy użyciu kas rejestrujących, a zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.) obowiązani są do dokonywania rejestracji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej i dokonywania wydruku z każdej sprzedaży paragonu fiskalnego oraz wydawania oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy.

Prowadząc sprzedaż sezonowo i zamiennie może Pani rejestrować sprzedaż przy użyciu jednej kasy fiskalnej, gdyż jak Pani nadmienia w momencie gdy prowadzona jest działalność gospodarcza w zakresie "Kawiarnia" nie uzyskuje Pani przychodu ze sprzedaży na straganach i odwrotnie. Nie wystąpi więc sytuacja, w której uzyskiwałaby Pani przychód równocześnie w dwóch różnych miejscach co uniemożliwiłoby zarejestrowanie sprzedaży i wydanie paragonu nabywcy.
Obowiązujące przepisy nie zabraniają podatnikowi zmieniać miejsca użytkowania kasy fiskalnej. Formalności jakie w związku z tym trzeba dopełnić wynikają z cyt. wyżej rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników.
> O zmianie miejsca użytkowania kasy podatnik musi powiadomić Naczelnika Urzędu Skarbowego, w którym kasa została zaewidencjonowana, jak również właściwy serwis.

Z załącznika nr 1 do ww rozporządzenia wynika, iż informacja o zmianie miejsca użytkowania musi być naniesiona w książce serwisowej kasy i zaakceptowana przez Naczelnika Urzędu Skarbowego. Ponadto w związku z tym, iż kasa rejestrująca drukuje w w nagłówku paragonu adres punktu sprzedaży (zgodnie z § 4 pkt 6 cyt. rozporządzenia), serwisant musi dokonać zmiany danych zakodowanych w pamięci fiskalnej kasy dotyczących adresu punktu sprzedaży.

Izba Skarbowa w Krakowie