Temat interpretacji
W odpowiedzi na pismo z dnia 08.07.2003 r. bez znaku w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego po uzyskaniu opinii Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie tut. organ podatkowy uprzejmie informuje:
Obowiązujący do 30.04.2004 r. przepis art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) przyznawał podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Natomiast w myśl art. 19 ust. 2 tej ustawy kwotę
podatku naliczonego stanowiła suma kwot podatku określonych w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług.
W związku z powyższym jeżeli w sytuacji zakupu w celu dalszej odsprzedaży towarów handlowych istniał związek tych zakupów z przyszłą sprzedażą opodatkowaną, to okoliczność późniejszego wystąpienia zdarzenia związanego z utratą danego towaru (kradzież), nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego w momencie zakupu towaru. Tym samym brak jest przesłanek wskazujących na obowiązek dokonania korekty związanej z odliczonym podatkiem naliczonym. Podkreślenia wymaga, iż zaistniałe zdarzenie winno zostać przez podatnika odpowiednio udokumentowane.