Temat interpretacji
Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2) litera a) ( obowiązującym od 01.05.2004r. ) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54, poz. 535 ) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. W myśl art. 146 ust. 2 przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 litera a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Z artykułu 2 pkt 12) ustawy o VAT wynika, że przez obiekty budownictwa mieszkaniowego należy rozumieć budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
W przypadku robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą stosuje się stawkę 7 %. W sytuacji wykonywania usług w pozostałych obiektach innych niż wymienione wyżej stosuje się stawkę podstawową - 22 % - na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT.
Zatem o zastosowaniu obniżonej stawki podatku VAT w wysokości 7 % do wykonywanych przez Podatnika robót budowlano-montażowych, remontów, czy robót konserwacyjnych decydować będzie wykonywanie ich w obiektach budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej.