Temat interpretacji
Stan faktyczny w sprawie.
Podatnik podpisał 3-letni kontrakt na wykonywanie usług polegających na bieżącym utrzymaniu i konserwacji obiektów mostowych otrzymując wynagrodzenie ryczałtowe.
W ramach tego kontraktu wykonuje usługi:
- oczyszczania dróg kołowych, ulic, placów i innych terenów, usuwania śniegu i lodu PKWiU 90.00.30-00.00
- zagospodarowanie i utrzymanie terenów zielonych PKWiU 01.41.12-00.00
- roboty murarskie PKWiU 45.25.50-00.00 i roboty ogółnobudowlane związane z nawierzchnią dróg, ulic i innych tras dla pieszych i zmotoryzowanych PKWiU 45.23.12.-00.00
Do dnia wejścia przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. Podatnik fakturował swoje usługi opodatkowując je stawką 7%, gdyż usługi zakwalifikowane do PKWiU 01.4112-00 stanowiły niewielką część wykonywanych prac.
Obecnie, z uwagi na zróżnicowanie stawek według których zostały opodatkowane świadczone usługi, dokonał umownego podziału miesięcznego ryczałtu w następujący sposób:
- usługi PKWiU 90.00.30 - 00.00 stanowią 75% wykonywanych prac,
- usługi PKWiU 01.41.12-00.00 stanowią 10% wykonywanych prac,
- usługi PKWiU 45.25.50-00.00 i PKWiU 45.23.12.-00.00 stanowią 15% wykonywanych prac.
Ocena prawna stanu faktycznego.
Zgodnie z treścią art. 106 ust. 1 ustawy o podatku VAT podatnicy są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2,4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i 120 ust. 16.
W § 12 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2002r. w sprawie zwrotu niektórym podatnikom zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) Minister Finansów skonkretyzował wymogi stawiane fakturom.
Wskazał, iż faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:
- imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
- numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;
- dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT"; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym;
- nazwę towaru lub usługi;
- jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług;
- cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
- wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
- stawki podatku;
- sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;
- kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
- wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu;
- kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.
Zgodnie z ust. 7 tego przepisu w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług objętych stawką podatku niższą od określonej w art. 41 ust. 1 ustawy oraz dostawy towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy, dane określone w ust. 1 pkt 4 obejmują również symbol towaru lub usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, chyba że ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy nie powołują tego symbolu. W tym przypadku należy podać przepis, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie lub obniżoną stawkę podatku.
Odnosząc się do przedstawionego sposobu obliczenia podstawy opodatkowania należy stwierdzić, iż przepisy ustawy o podatku VAT oraz akty wykonawcze do tej ustawy nie precyzują w jaki sposób Podatnik, który otrzymuje ryczałtowe wynagrodzenie za świadczone usługi opodatkowane różnymi stawkami podatku VAT, powinien obliczać podstawę opodatkowania.
Bez względu na okoliczności wystawiona faktura powinna spełniać wymogi § 12 rozporządzenia VAT zaś wykazane wartości wraz z przyporządkowanymi stawkami podatku powinny w sposób jak najpełniejszy odzwierciedlać rzeczywistą wartość poszczególnych usług.