Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm. ) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia informację Naczelnika Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich udzieloną pismem z dnia 25.05.2004 r. nr PP /443-14/ 04 na zapytanie podatnika z dnia 6 maja 2004 r. w sprawie:
1) określenia wysokości stawki podatku VAT na roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu.
Stosowanie do art. 2 pkt.12 ustawy o z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ) pod pojęciem " obiekty budownictwa mieszkaniowego "- rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:
- 111 Budynki mieszkalne jednorodzinne
- 112 Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe
- ex 113 Budynki zbiorowego zamieszkania- wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej .
Natomiast przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu zgodnie z art. 146 ust.3 ustawy o VAT rozumie się:
1) sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do
budynków mieszkalnych,
2) urządzenia i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
3) urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne
jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.
Zgodnie z art.146 ust.1 pkt.2 lit a i b ustawy o VAT do dnia 31 XII 2007 roku stosuje się stawkę podatku w wysokości 7 % w odniesieniu do :
- robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
- obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.Natomiast zgodnie z art. 146 ust. 2 przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące
inwestycji w zakresie:
- obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej
- remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego
Z regulacji zawartej w powyższych przepisach jednoznacznie wynika, iż wszelkie roboty budowlano-montażowe oraz remonty i roboty konserwacyjne związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą podlegają 7 % stawce podatku VAT do dnia 31 grudnia 2007 roku.
A zatem w przypadku wykonywania / przy istniejącym już obiekcie budownictwa mieszkaniowego / prac remontowych i modernizacyjnych infrastruktury towarzyszącej / chodnik, dojście, dojazd , plac / podatnikowi przysługuje prawo do zastosowania obniżonej stawki podatku w wysokości 7 % do dnia 31 grudnia 2007 roku.
2) określenia wysokości stawki podatku VAT na usługi w zakresie szkolenia w różnych dziedzinach sportu - nauka jazdy konnej dla dzieci, młodzieży i dorosłych, pod nadzorem instruktora P K W i U 92.62.13-00.20
Jak wynika z podanego przez podatnika symbolu P K W i U 92.62.13-00.20 ww. usługi zostały zaliczone do działu - 92 tj. do usług związanych z kulturą, rekreacją i sportem. Usługi związane m.in. z rekreacją i sportem zostały wymienione w zał. nr.4, poz. 11 do ustawy o VAT jako zwolnione od podatku od towarów i usług, z zastrzeżeniem jednak, iż zwolnienie to dotyczy wyłącznie usług związanych ze sportem świadczonych przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągnięcia zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczoną na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług. Tutejszy organ podatkowy zauważa jednocześnie, iż odpowiednie zaklasyfikowanie towarów do grupowań statystycznych, nie leży we właściwości rzeczowej organów podatkowych. W razie trudności w ustaleniu właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie zakwalifikowania towaru i wydanie opinii interpretacyjnych do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.
W ocenie, czy dany wyrób ma zostać zwolniony z opodatkowania na podstawie cytowanego wyżej przepisu, istotne jest posiadanie opinii Urzędu Statystycznego kwalifikującego dany wybór do symbolu P K W i U.