Zapytujący jest osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej. Zamierza podpisać jednorazowy kontrakt z firmą niemiecką posiadającą siedzib... - Interpretacja - PI/005 ? 861/04/CIP/01

shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.07.2004, sygn. PI/005 ? 861/04/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zapytujący jest osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej. Zamierza podpisać jednorazowy kontrakt z firmą niemiecką posiadającą siedzibę w Niemczech.

Czynności wykonywane w ramach tego kontraktu polegają na opracowaniu programu komputerowego, jego instrukcji obsługi, przekazania programu na nośniku oraz udzieleniu zleceniodawcy praw do nieograniczonego dysponowania tym programem wraz z instrukcją. Wartość kontraktu przekroczy 10.000 euro.


Ocena prawna stanu faktycznego:


Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ww. ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Mając na uwadze wyżej przedstawione przepisy, pytanie podatnika oraz stan faktyczny stwierdzić należy, że w przypadku podatnika czynność polegająca na opracowaniu programu komputerowego wykonana jednorazowo nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług pod warunkiem, że zamiarem podatnika nie było wykonywanie tych czynności w sposób częstotliwy.

W związku z powyższym podatnik z racji wykonania w/w czynności w ramach zawartego kontraktu z firmą niemiecką nie stanie się podatnikiem podatku od towarów i usług.

Izba Skarbowa w Gdańsku