Temat interpretacji
Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.926 ze zm.).
W dniu 08 lipca 2004 r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek Podatnika z dnia 07 lipca 2004 r. o udzielenie pisemnej informacji w zakresie interpretacji przepisów art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, której podstawowym przedmiotem jest handel materiałami budowlanymi oraz świadczenie usług budowlanych, a w szczególności: zakup i sprzedaż stolarki otworowej PCW i ALU (okien, drzwi, parapetów, rolet, bram garażowych) oraz jej montaż/ wymiana.
Wątpliwości podatnika związane są z zastosowaniem prawidłowej stawki podatku w przypadku, gdy przedsiębiorstwo świadczy zakres usług polegający na:
- wymianie stolarki okiennej i drzwiowej w budynku lub lokalu mieszkalnym, dokonywanej w ramach remontu i bieżącej konserwacji takiego obiektu,
- dostawie wraz z montażem stolarki okiennej i drzwiowej w nowo wybudowanym obiekcie mieszkalnym.
Przy czym w obu przypadkach dotyczy to kompleksowej sprzedaży tych materiałów budowlanych wraz z robocizną, na podstawie umowy zawartej z klientem na wykonanie łącznej usługi.
Zdaniem podatnika dla klientów indywidualnych winna być zastosowana stawka 22%, w przypadku sprzedaży materiałów budowlanych i preferencyjna stawka 7% w przypadku sprzedaży usług budowlanych.
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśnia co następuje.
Zgodnie z art. 146 ust.1 pkt 2 lit a i b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do:
- a) robót
budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
b) obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.
Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą w myśl art. 146 ust. 2 rozumie się roboty budowlane dotyczące zarówno inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej temu budownictwu jak i remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Zgodnie z art. 2 pkt 12 ww. ustawy o VAT przez obiekty budownictwa mieszkaniowego - rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
W pozostałym zakresie, w stosunku do robót budowlano-montażowych obowiązuje, zgodnie z art. 41 ust.1 ww. ustawy, podstawowa stawka VAT w wysokości 22%. Ta sama stawka dotyczy też dostawy materiałów budowlanych, które do 30 kwietnia 2004r. objęte były stawką 7%.
Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług. Stosownie natomiast do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa- art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy VAT zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej - ustawa z dnia 29 czerwca 1995r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439). Zasady określone w przepisach ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o VAT w tym zakresie nie różnią się zatem od analogicznych rozwiązań, jakie obowiązywały przez cały okres obowiązywania ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Zatem, podobnie jak przed 1 maja 2004 r. taki i obecnie, o tym czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonaniem usług i dostawą towaru, decyduje rodzaj czynności i etap, na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja. Pamiętać należy również o tym, że każdy podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności (również w zakresie klasyfikacji) oraz prawidłowego jego opodatkowania. W zakresie klasyfikacji obowiązują dla potrzeb podatkowych klasyfikacje obowiązujące na dzień przed wejściem w życie ustawy, tj. na 19 kwietnia 2004 r. (art. 41 ust. 14 ustawy). Ustawa weszła w życie 20 kwietnia 2004 r. a tylko niektóre jej przepisy weszły w życie 1 maja 2004 r. Zatem w przypadku trudności z ustaleniem właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania rodzaju prowadzonej działalności i wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.
Przepisy regulujące VAT nie zawierają postanowień dotyczących możliwości odrębnego fakturowania robocizny i osobno materiałów zużytych przy wykonywaniu usługi. Jedynie w szczególnych przypadkach istnieje możliwość osobnego rozliczenia robocizny i zużytych materiałów, a warunkiem koniecznym jest, aby taki sposób rozliczenia wynikał z umowy. Jeżeli z umowy cywilnoprawnej zawartej ze zleceniodawcą wynika, że usługa wykonana zostanie z dostarczonych przez wykonawcę materiałów - do całego zakresu robót budowlano-montażowych należy stosować jednolitą stawkę VAT od pełnej wartości tych robót. Obrotem podatnika jest uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy. Zatem wykonując usługę budowlano - montażową w obiektach budownictwa mieszkaniowego ( PKOB 11) wymianę okien (demontaż i montaż okien) z użyciem własnych materiałów, do całej wartości robót zastosuje Pan stawkę podatku VAT w wysokości 7%. Na wystawionej fakturze VAT należy powołać się na art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ).
Odnośnie zastosowania stawek dotyczących usług w nowo wybudowanym obiekcie mieszkalnym ustawodawca w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) określa, że stawka 7% ma zastosowanie w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, natomiast w ust. 2 tegoż art.146 precyzuje, iż przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o której mowa w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit a), rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie budownictwo mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów budownictwa mieszkaniowego. O ile zrozumiałym jest, że remonty i roboty konserwacyjne przeprowadzane są w obiektach użytkowanych to określenie "roboty budowlane dotyczące inwestycji..." zdaniem tut. organu podatkowego wskazuje, iż ustawodawca nie ogranicza zastosowania preferencyjne stawki 7% tylko do robót wykonywanych w obiektach użytkowanych. Zatem roboty związane z budownictwem mieszkaniowym mogą dotyczyć zarówno nowo powstających obiektów, jak i modernizacji obiektów już istniejących.
Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.