"D." spółka jawna D. M., J. W. - S. zwróciła się z zapytaniem w sprawie wysokości opodatkowania podatkiem od towarów i usług usługi montażowej wykony... - Interpretacja - US-PP/443/42/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 28.09.2004, sygn. US-PP/443/42/04, Urząd Skarbowy w Sanoku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

"D." spółka jawna D. M., J. W. - S. zwróciła się z zapytaniem w sprawie wysokości opodatkowania podatkiem od towarów i usług usługi montażowej wykonywanej dla osoby fizycznej. Przedstawiając zapytanie spółka podała, iż prowadzi firmę zajmującą się wykonywaniem na zamówienie bram garażowych, segmentowych, przemysłowych, rolowanych, rolet zewnętrznych, okien, roletek materiałowych, zasłon pionowych i moskitier. Klient zamawia wykonanie bramy garażowej w garażu przy budynku mieszkalnym (na stałe z nim związanym), na konkretny wymiar. Spółka na miejscu u klienta dokonuje pomiarów, po czym w swoim zakładzie wykonuje zamówiony produkt, a następnie montuje go na miejscu u klienta wykorzystując do tego swoich pracowników działu montażowego. W zależności od tego czy wyżej wymieniona usługa jest realizowana na obiekcie mieszkalnym lub użytkowym, całość wartości produktu; to jest zamawiana brama, roleta, okno, roletka materiałowa - czyli produkt spółka fakturuje odpowiednio: dla budynków mieszkalnych przy założeniu, że zamawiał ww. produkty klient indywidualny - osoba fizyczna - ze stawką 22-procentową, jednakże usługę montażową ww. produktów wyodrębnioną osobno na fakturze jako kolejna pozycja - z zastosowaniem stawki VAT obniżonej- 7-procentowej. Natomiast dla budynków użytkowych i klientów instytucjonalnych całość wartości, to jest produkt i usługa - ze stawką 22-procentową. W związku z powyższym spółka zwraca się z zapytaniem - czy może fakturować usługę montażową wykonywaną dla osoby fizycznej w jej domu mieszkalnym z zastosowaniem stawki obniżonej (7 % VAT), przy założeniu, że na tej samej fakturze będzie w oddzielnej pozycji ujęta wartość produktu z zastosowaniem 22-procentowej stawki VAT. Zdaniem spółki dla montażu produktów wymienionych w złożonym zapytaniu w budynkach mieszkalnych dla osób fizycznych, właściwa byłaby stawka VAT jak dla usług budowlanych 7 %, ze względu na to, iż nie sprzedaje bram gotowych wyprodukowanych w określonym wymiarze, lecz realizuje konkretne zamówienie od klienta, pod jego indywidualny pomiar i z dostosowaniem do zróżnicowania ww. zamówień - ich specyfiki. Nie jest to produkcja seryjna i handel.

Oznaczenie PKWiU dla świadczonych przez spółkę dostaw czy też usług, to jest produkcji i montażu bram segmentowych, rolowanych, rolet zewnętrznych, markiz i żaluzji, dla osób fizycznych oraz przedsiębiorców brzmi:

  • roboty ogólnobudowlane związane z budownictwem mieszkaniowym jedno lub dwurodzinnym kod PKWiU - 45.21.11-00.00,
  • roboty ogólnobudowlane związane z budownictwem mieszkaniowym wielorodzinnym kod PKWiU - 45.21.12-00.00,
  • roboty ogólnobudowlane w zakresie budynków i budowli oraz inżynierii lądowej PKWiU - 45.21,

Naczelnik Urzędu Skarbowego, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z wniesionym zapytaniem z dnia 3.09.2004 r. dotyczącym stosowania przepisów prawa podatkowego, informuje:

Zgodnie z postanowieniem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług. Stosownie natomiast do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa, zarówno towary, jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej - art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 cyt. ustawy. Zasady określone w przepisach ustawy z dnia 11.03.2004 r. w tym zakresie nie różnią się zatem od analogicznych rozwiązań jakie obowiązywały przez cały okres obowiązywania ustawy z dnia 8.01.1993 r. Zatem podobnie jak przed 1.05.2004 r., tak i obecnie o tym, czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonywaniem usług i dostawą towaru, decyduje rodzaj czynności i etap, na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym jest związana określona klasyfikacja. Pamiętać należy, że podobnie jak to było w przepisach obowiązujących przed 1.05.2004 r., także i obecnie każdy podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności (również w zakresie klasyfikacji) oraz prawidłowego opodatkowania.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy z dnia 11.03.2004 r. do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę 7-procentową w odniesieniu do:

  1. robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
  2. obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części z wyłączeniem lokali użytkowych.

Natomiast materiały budowlane od 1.05.2004 r. opodatkowane są stawką podstawową - 22 %.

Możliwość zastosowania - przy realizowaniu usługi w tym przypadku; wykonanie i montaż bramy garażowej - stawki preferencyjnej będzie uzależniona od sposobu zakwalifikowania transakcji: jako świadczenia usługi budowlano-montażowej bądź jako dostawy towaru z jednoczesnym, niezależnym świadczeniem usługi. W pierwszym przypadku właściwa będzie stawka 7 %, natomiast w drugim - 22 % O sposobie fakturowania przez wykonawcę robót powinno decydować mieć to, co jest przedmiotem umowy między stronami. Jeżeli jest nim świadczenie usług, a do wykonania umowy niezbędne były materiały budowlane, to usługa jako całość powinna być opodatkowana jedną stawką podatku dla niej właściwą.

Wobec powyższego w przypadku, gdy spółka zawiera umowy na wykonanie robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą wówczas może stosować jedną stawkę 7-procentową do całości usługi, dotyczy to również materiałów użytych do wykonania takiej usługi.

Urząd Skarbowy w Sanoku