Temat interpretacji
Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w odpowiedzi na zapytanie z dnia 24.05.2004r. informuje co następuje:
W odniesieniu do opodatkowania usług transportu z Polski do miejsca poza terytorium Wspólnoty oraz z miejsca poza terytorium Wspólnoty do Polski obowiązują uregulowania analogiczne do tych, które obowiązywały przed dniem 1 maja 2004r.
Kwestie te uregulowane zostały w art. 83 ust. 1 pkt. 23 i ust. 3-6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).
Podstawowym kryterium, czy transport podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, czy też nie, jest prawidłowe określenie miejsca świadczenia dla tych usług. Zatem, usługi transportu międzynarodowego związane z eksportem towarów poza Wspólnotę podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 0% - w części usługi wykonywanej na terytorium Polski, poza tym terytorium czynność ta nie podlega opodatkowaniu w Polsce, co wynika z miejsca świadczenia usługi.
Zgodnie z art. 83 ust. 5 cytowanej ustawy o VAT dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług, o których mowa w ust. 1 pkt. 23, są w przypadku transportu - list przewozowy lub dokument spedytorski stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora).