Temat interpretacji
Stan faktyczny:
Podatnik dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów akcyzowych od dostawców z Włoch.
Ocena prawna stanu faktycznego:
W myśl art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (dz. U. Nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić.
Zgodnie z ust. 2 podstawa opodatkowania, o której mowa w ust. 1 obejmuje:
1)podatki, cła, opłaty i inne należności płacone w związku z nabyciem towarów;
2)wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia.
Wobec powyższego do podstawy opodatkowania należy doliczyć zapłaconą kwotę akcyzy.
Jednocześnie uwzględnić należy przepis ust. 4 art. 31 ustawy, w myśl którego jeżeli po dokonaniu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów nabywca otrzymuje zwrot podatku akcyzowego zapłaconego na terytorium państwa członkowskiego, z którego wysłano lub transportowano towary, podstawę opodatkowania pomniejsza się o kwotę zwróconego podatku akcyzowego, przy czym podatnik ma obowiązek udowodnić na podstawie posiadanych dokumentów, że otrzymał zwrot podatku akcyzowego.
Natomiast koszty transportu są uwzględniane w podstawie opodatkowania tylko wtedy, gdy to dostawca organizuje transport i obciąża jego kosztami nabywcę.
W przypadku, gdy podatnik przejął na siebie organizację transportu towarów, zlecając transport polskiemu przewoźnikowi, koszty transportu poniesione przez podatnika nie stanowią elementu podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.