Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Nowa Huta działając na podstawie: art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 z... - Interpretacja - PP/2/443/2/04/KZ

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.08.2004, sygn. PP/2/443/2/04/KZ, Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Nowa Huta działając na podstawie: art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 z 1997r. poz. 926 ze. zm.), w odpowiedzi na pismo Podatnika z dnia 24.06.2004 r. (data doręczenia do Urzędu 25.06.2004 r.) wyjaśnia co następuje:
Podatnik zwrócił się o zajęcie stanowiska dotyczącego czynności związanych z wewnątrzwspólnotowym nabyciem używanego środka transportu przeznaczonego jako towar do dalszej odsprzedaży.Sprawę wewnątrzwspólnotowego nabycia regulują następujące przepisy Ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535):
-art. 5 ust. 1 pkt. 4 , mówiący o zakresie opodatkowania,
-art. 9, 10, 11, 12, które stanowią o wystąpieniu, bądź braku wewnątrzwspólnotowego nabycia.
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów nie występuje (zgodnie z art. 10 ust. 1, pkt 4), gdy dostawa towarów w wyniku, której ma miejsce wewątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium kraju, jest opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 120 ust. 4, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach (gdzie podstawą opodatkowania towarów używanych jest marża).
- art. 20 ust. 5 - ust. 9 , mówiące o obowiązku podatkowym przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu,
- art. 29 stanowiący o podstawie opodatkowania,
- art. 86 ust. 2 mówiący o odliczeniu podatku naliczonego jako kwoty podatku należnego od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,- art. 103 ust. 4 mówiący o zapłacie podatku w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu lub innych środków transportu, od których podatek jest rozliczany zgodnie z art. 99 ust. 1 - 3 lub 8, jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju, lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju.

Mechanizm rozliczania nabycia samochodu używanego przez podatnika VAT w Polsce dla celów prowadzonej działalności gospodarczej od podatnika VAT w innym państwie członkowskim jest analogiczny jak przy nabyciu nowych środków transportu.Nabycie przez polskiego podatnika podatku od towarów i usług samochodu używanego (nie będącego nowym środkiem transportu) dla celów prowadzonej działalności gospodarczej od podatnika VAT z innego państwa członkowskiego jest uważane za wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru i jest opodatkowane podatkiem VAT zgodnie z ogólną zasadą dla tego typu transakcji - towary dostarczane między podatnikami zarejestrowanymi dla celów VAT, są opodatkowane stawką 0% w kraju wysyłki jako wewnątrzwspólnotowa dostawa, zaś podatek należny opłacany jest przez nabywcę towarów w kraju, do którego towary te przybędą, wg stawki obowiązującej w kraju nabycia.Zatem polski podatnik, nabywający używany samochód od podatnika VAT w innym państwie członkowskim Unii (samochód inny niż nowy środek transportu) rozlicza podatek VAT wg stawki obowiązującej w Polsce tj. co do zasady wg 22% w składanej w Polsce deklaracji podatkowej.W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (w tym samochodów używanych) obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem nabycia. Jeżeli przed tym terminem podatnik otrzymał fakturę wystawioną przez podatnika podatku VAT, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Jeżeli podatnik podatku VAT rozliczający ten podatek na zasadach ogólnych przywozi nabyty z innego państwa członkowskiego nowy środek transportu na własne potrzeby, który będzie chciał zarejestrować na terytorium Polski (lub jeżeli ten środek transportu nie podlega rejestracji, ale będzie użytkowany na terytorium Polski) podatnik jest obowiązany wpłacić podatek od towarów i usług we właściwym urzędzie skarbowym w ciągu 14 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego,-podatnik jest także zobowiązany do przedłożenia naczelnikowi urzędu skarbowego na określonym formularzu (VAT - 23) informacji o nabytym środku transportu, wraz z załączoną kopią faktury potwierdzającą nabycie nowego środka transportu. Informacja wraz z kopią faktury oraz dowodem zapłaty będą stanowiły podstawę do wydania z urzędu zaświadczenia potwierdzającego uiszczenie podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia nowego środka transportu. Zaświadczenie to należy przedłożyć we właściwym dla zarejestrowania danego środka transportu urzędzie.Informacji (VAT - 23) dla celów wydania zaświadczenia potwierdzającego zapłatę podatku nie muszą składać podatnicy, którzy przywożą nowe środki transportu do odsprzedaży na terytorium Polski.W przypadku sprzedaży samochodu w Polsce, który był uprzednio przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dla celów rejestracyjnych, sprzedawca wystawia dla kupującego fakturę VAT z wyliczoną kwotą podatku od całej wartości.Podatnicy wykazują wewnątrzwspólnotowe nabycie nowych i innych środków transportu w deklaracji podatkowej. Podatek od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów stanowi zarówno podatek należny, jak i podatek naliczony. Natomiast wpłacony do urzędu skarbowego uprzednio podatek z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia tych środków transportu pomniejsza wykazany w deklaracji podatek należny.Jeżeli wewnątrzwspólnotowego nabycia nowego środka transportu dokonuje podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT - UE, jest on również obowiązany złożyć w urzędzie skarbowym kwartalną informację podsumowującą zawierającą dane dotyczące tego wewnątrzwspólnotowego nabycia.W świetle powyższego, zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego, jeżeli wewnątrzwspólnotowe nabycie Przez Pana używanego środka transportu służyć będzie dalszej odsprzedaży (warunek zarejestrowanie takiej działalności), bez rejestracji pojazdu na Pana nazwisko, wówczas nie będzie konieczne składanie do naczelnika urzędu skarbowego informacji na druku (VAT - 23) , tylko przy sprzedaży tego pojazdu wystawiona będzie faktura VAT z wyszczególnioną kwotą podatku od towarów i usług, a nie od marży.

Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta