Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Namysłowie, działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa / Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. /, udziela następującej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie przedstawionej w piśmie z dnia 18 maja 2004 r , dotyczącej udzielenia odpowiedzi na pytanie: czy w przypadku świadczenia usług przez podatnika w ramach działalności gospodarczej na rzecz swojego pracodawcy podatnik będzie traktowany jako podatnik VAT i w związku z tym będzie mógł wystawiać faktury VAT dla swojego pracodawcy, a tym samym będzie miał prawo do odliczenia tego podatku. Czy też podatnik zostanie wyłączony z opodatkowania VAT w tym zakresie ?
Jak wynika z pisma, podatnik prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest świadczenie usług transportowych, przewóz rzeczy, materiałów- krajowy transport drogowy na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej oraz transport międzynarodowy.
Ponadto oprócz działalności gospodarczej podatnik zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę na stanowisku serwisant - przedstawiciel handlowy w przedsiębiorstwie produkcyjnym, dla którego świadczy usługi transportowe w ramach ww działalności gospodarczej na podstawie umowy o świadczenie usług transportowych zawartej z pracodawcą.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54, poz. 535 / podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Działalność gospodarcza, zgodnie z art. 15 ust. 2 ww ustawy, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt 2 ww ustawy za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności wykonywanych przez osobę fizyczną na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.
Jeżeli cywilnoprawna umowa agencyjna, zlecenia, o dzieło lub inna o świadczenie usług, do której, zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia albo umowy o dzieło, zostaje zawarta przez osobę, która z usługobiorcą związana jest jednocześnie stosunkiem pracy, to są to wystarczające warunki, aby uznać taką umowę cywilnoprawną za pozbawioną samodzielności, co skutkuje wyłączeniem jej z pojęcia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.
Wobec powyższego usługi transportowe świadczone przez podatnika na rzecz pracodawcy nie są samodzielną działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W tym zakresie usługodawca nie jest więc podatnikiem podatku od towarów i usług - nie może wystawić faktur VAT i nie ma też prawa do odliczenia podatku naliczonego.