Temat interpretacji
W odpowiedzi na pismo z dnia 6.05.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 10.05.2004 r., znak: L.Dz. S013/S/67/04, uzupełnione pismem z dnia 24.05.2004 r. znak: L.dz. S013/S/78/04) w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego uprzejmie informuje:
Z przedstawionego w ww. piśmie stanu faktycznego wynika, iż spółka jest użytkownikiem wieczystym gruntu zabudowanego i właścicielem posadowionych na nim budynków przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, które chce sprzedać. Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary (art. 2 pkt 6 ww. ustawy) rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszystkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W związku z powyższym odpłatna dostawa gruntu zabudowanego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Należy jednak zauważyć, że prawo użytkowania wieczystego gruntu jest innym prawem rzeczowym niż prawo własności. Zalicza się je do wartości niematerialnych i prawnych.
Z kolei zgodnie z przepisem art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej mniemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej. Tym samym należy stwierdzić, iż przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych traktowane jest w ustawie jako świadczenie usług. Sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz ze związanymi z nim budynkami i budowlami stanowi więc - stosownie do cyt. powyżej przepisów - czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Czynność ta będzie zarówno świadczeniem usługi (przeniesieniem prawa użytkowania wieczystego), zgodnie z przepisem art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy, jak również stanowi dostawę towarów (przeniesienie własności budynku, budowli trwale związanych z tym gruntem) - art. 7 ust. 1 ustawy.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze. W myśl art. 43 ust. 6 ustawy, zwolnienie, o którym mowa wyżej, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik:
- miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
- użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonania czynności opodatkowanych.
Jeżeli dostawa dotyczy budynków i budowli lub ich części, a od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat lub pozostałych towarów, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku, uznanych na podstawie art. 43 ust. 2 ustawy za towary używane, dostawa takich towarów, na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 2 podlega zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Należy przy tym zauważyć, iż zgodnie z przepisami § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970), zwalnia się od podatku od towarów i usług zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0 %.
Mając więc na uwadze ww. przepisy oraz uwzględniając stan faktyczny w przedmiotowej sprawie przedstawiony w piśmie jednostki, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego podziela stanowisko strony, iż dostawa budynków przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, będących towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy będzie podlegać - przy uwzględnieniu przesłanek z art. 43 ust. 6 - zwolnieniu od podatku od towarów i usług. Zatem, w świetle wyżej cyt. przepisów, jeżeli budynki przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej będące w posiadaniu jednostki są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy, a stronie w stosunku do tych towarów nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, to zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych tymi budynkami jest zwolnione od podatku od towarów i usług.
Odpowiedz na zapytanie została udzielona w oparciu o przedstawiony w piśmie jednostki stan faktyczny i obowiązujący stan prawny na dzień 12.07.2004 r.