Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Prądnik działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 9... - Interpretacja - PP/443/98/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 23.09.2004, sygn. PP/443/98/04, Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Prądnik działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 05.07.2004 r. (data wpływu 09.07.2004 r.) informuje, że otrzymywane dotacje związane z dostawą towarów lub świadczeniem usług podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w stawce właściwej dla danego towaru lub usługi.

Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Stowarzyszenie otrzymuje dotacje docelowe. Celem działalności Stowarzyszenia jest promowanie aktywnego stylu życia i sportu rodzinnego. Działania te są realizowane poprzez organizację zawodów sportowych i są działalnością statutową. Działalność Stowarzyszenie zgodnie z pismem klasyfikowana jest wg PKD-9133Z. Stowarzyszenie stroi na stanowisku, że jej działalność jest zwolniona z podatku od towarów i usług, gdyż jest wymieniona w poz. 10 zał. nr 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535).

Art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Stowarzyszenie w swoim piśmie stwierdziło, że otrzymane dotacje i dofinansowania są docelowe czyli związane ze świadczonymi usługami, a więc podlegają opodatkowaniu.

Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towaru oraz odpłatne świadczenie usług. Stosownie do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy. W § 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) określono, że dla celów podatku od towarów i usług w okresie do 31 grudnia 2005 stosuje się rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. Nr 42, poz. 264 ze zm.).Uwzględniając powyższe dla celów podatku od towarów i usług istotne znaczenie ma klasyfikacja usługi dokonana zgodnie z PKWiU, a nie Polską Klasyfikacją Działalności (PKD).

Art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że zwalnia się od podatku usługi wymienione w zał. nr 4 do ustawy. W załączniku tym w poz. 10 przywołując PKWiU 91 wymieniono usługi świadczone przez organizacje członkowskie gdzie indziej nie sklasyfikowane (wyłącznie statutowe). Uwzględniając, że właściwą stawką podatku od towarów i usług od otrzymanych dotacji podlegających opodatkowaniu jest stawka właściwa dla usługi na jaką otrzymano dotację, a usługi wykonywane przez Stowarzyszenie w ramach działalności statutowej są klasyfikowane wg PKWiU do działu 91- usługi świadczone przez organizacje członkowskie, gdzie indziej nie sklasyfikowane to są one zwolnione od podatku od towarów i usług.

Zaznaczyć należy, że organa podatkowe nie są kompetentne do zaklasyfikowania opisanych przez Stowarzyszenie czynności do odpowiedniego symbolu statystycznego. Do rozstrzygnięcia tego zagadnienia kompetentny jest organ statystyczny tj. Urząd Statystyczny w Łodzi Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, ul. Suwalska 29, 29-176 Łódź, który to ma obowiązek wydawać opinie interpretacyjne na wniosek zainteresowanych podmiotów.

Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik