Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Nowa Huta działając na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 z 1997 r., poz. 926 ze zmianami), w odpowiedzi na pismo Podatnika z dnia 14.07.2004 r. (doręczone do tut. organu podatkowego w dniu 14.07.2004 r.) wyjaśnia, co następuje:
Obowiązujące od 1 maja 2004 r. przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) stanowią, że:
- art. 115 ust. 1 i ust. 2; Rolnikowi
ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika podatku VAT przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych podatkiem VAT. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych. Stawka zryczałtowanego podatku wynosi 5% kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych, pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego podatku (czyli od wartości netto).
- art. 116 ust 6; zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 2 ustawy) po spełnieniu warunków wymienionych w pkt 1, 2, 3 (o których w piśmie informuje Okręgowy Związek Plantatorów Tytoniu).
- art. 116 ust. 8; warunek, o którym mowa w ust. 6 pkt 2 dotyczy tej części zapłaty, która stanowi różnicę między kwotą należności za dostarczone produkty rolne, a kwotą należności za towary i usługi dostarczone rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę tych
produktów rolnych.
- art. 116 ust. 9; przez należności za towary i usługi dostarczane rolnikowi ryczałtowemu, rozumie się również potrącenia z tytułu spłat pożyczek i zaliczek udzielonych rolnikowi ryczałtowemu dostarczającemu produkty rolne, dokonane przez podatnika nabywającego te produkty pod warunkiem, że:
a) zaliczka została przekazana na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego, a na fakturze potwierdzającej zakup produktów rolnych podano dane identyfikacyjne dokumentu potwierdzającego dokonanie tej wpłaty,
b) raty i pożyczki wynikają z umów zawartych w formie pisemnej.
Jak z powyższego wynika przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie wymieniają w potrąceniach należności przy wystawianiu rolnikom ryczałtowym faktur VAT-RR sum egzekucyjnych oraz składek plantatorskich.
Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego, jeżeli Okręgowy Związek Plantatorów Tytoniu w Krakowie, przy wystawianiu rolnikom ryczałtowym faktur VAT-RR, za dostarczone produkty rolne (liście tytoniowe) spełni warunki wymienione w art. 115, 116 i 117 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zryczałtowany zwrot podatku rolnikom będzie zwiększał kwotę podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT.