Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach na podstawie art. 14a § 1 i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.... - Interpretacja - OG/005/236/PP2/443/83/2004

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 31.08.2004, sygn. OG/005/236/PP2/443/83/2004, Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach na podstawie art. 14a § 1 i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), udziela odpowiedzi o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego na zapytanie złożone w dniu 04.08.2004 r. przez P.H.U. "S".

Zgodnie z § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zmianami) podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze albo też marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiąganego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników. Kasy rejestrujące posiadają różne opcje zaprogramowania sprzedaży i techniczne rozwiązania sposobu ewidencjonowania "Faktur VAT marża" należy do zadań serwisanta kasy.

Podatnik, wykonujący czynności polegające na dostawie towarów używanych, nie może oddzielnie wykazywać na wystawianych przez siebie fakturach podatku od dostawy towarów, w przypadku, gdy opodatkowaniu podlega marża - stosownie do art. 120 ust. 16 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 54, poz. 535).

W związku z powyższym "Faktura VAT marża" dokumentująca dostawę towarów używanych zawiera w swojej treści kwotę całej należności brutto z tytułu w/w dostawy, czyli cenę sprzedaży tego towaru stanowiącą kwotę nabycia towaru używanego powiększoną o kwotę marży, nie zaś kwotę samej marży.

Zgodnie art. 120 ust. 15 cyt. ustawy o VAT, jeżeli podatnik oprócz zasad, opodatkowania marży, stosuje również ogólne zasady opodatkowania, to jest on obowiązany prowadzić ewidencję zgodnie z art. 109 ust. 3, z uwzględnieniem podziału w zależności od sposobu opodatkowania; w odniesieniu do dostawy, o której mowa w ust. 4, ewidencja musi zawierać w szczególności kwoty nabycia towarów niezbędne do określenia kwoty marży, o której mowa w tym przepisie.

W myśl cytowanych przepisów paragon z kasy fiskalnej musi zawierać całą wartość sprzedaży wynikającej z "Faktury VAT marża" bez odrębnego wyszczególnienia marży. Dla potrzeb obliczenia kwoty marży i podatku VAT należy prowadzić ewidencję zawierającą kwotę nabycia danego towaru. Różnica pomiędzy kwotą sprzedaży, a nabyciem stanowi kwotę marży, którą należy opodatkować.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach