Temat interpretacji
Podstawą opodatkowania w podatku od towarów i usług jest obrót, którym jest kwota należna z tytułu sprzedaży towarów (usług) pomniejszona o kwotę podatku
(art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Kwotą należną z tytułu wynajęcia lokalu użytkowego jest czynsz stanowiący wynagrodzenie za możliwość korzystania z cudzej rzeczy.
Podatek od nieruchomości, a także inne opłaty mają charakter majątkowy, tj. obowiązek ich uiszczenia uzależniony jest od posiadanego majątku, a nie od dochodów, które nieruchomości przynoszą. Podatki i opłaty z tytułu własności nieruchomości są niezależne od tego, czy nieruchomości są wydzierżawiane, czy pozostawały niewykorzystane i dotyczą podatnika tych podatków. Stanowią zatem koszty utrzymania obciążające wydzierżawiającego.
Kwota stanowiąca równowartość podatku od nieruchomości stanowi jeden z elementów kalkulacyjnych rachunku kosztów stanowiących podstawę ustalenia kwoty odpłatności za usługę najmu (czynsz).
W sytuacji będącej przedmiotem zapytania nie można zakwestionować faktu, że wynikające z zawartej umowy
najmu należności, odrębnie nazwane jako "czynsz za powierzchnię biurową i komunikacyjną" oraz "miesięczna równowartość podatku od nieruchomości", składają się na należność z tytułu świadczonej usługi.
Wyodrębniony na fakturze "czynsz tytułem podatku od nieruchomości" stanowi część odpłatności za usługę i podlega opodatkowaniu stawką właściwą dla usługi najmu, tj. 22%. Wobec tego uznać należy, że najemcy przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku VAT wykazanego w fakturze na zasadach ogólnych.