W związku z pismem z dnia 15 kwietnia 2004r., informuje się uprzejmie, że od 1 maja 2004r. świadczenie na rzecz kontrahentów z krajów Unii Europejski... - Interpretacja - PP-443/12/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 14.05.2004, sygn. PP-443/12/04, Urząd Skarbowy w Rawiczu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W związku z pismem z dnia 15 kwietnia 2004r., informuje się uprzejmie, że od 1 maja 2004r. świadczenie na rzecz kontrahentów z krajów Unii Europejskiej usług, na materiałach będących własnością zleceniodawcy nie stanowi już uszlachetniania czynnego lecz usługę na rzeczowym majątku ruchomym.

Podatnicy wykonujący tego typu usługi nie należą do kategorii podatników zobowiązanych do rejestracji jako podatnicy VAT UE. Wynika to z art. 97 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), który stanowi, iż do posługiwania się numerem NIP UE zobowiązane są podmioty dokonujące:

#61608; wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub

#61608; wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub

#61608; nabywające usługi, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy czyli:

- wewnątrzwspólnotowe usługi transportu towarów lub usługi związane z tego rodzaju usługami,

- niektóre usługi pośrednictwa, jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług,

- usługi wyceny majątku ruchomego oraz na majątku ruchomym.

Podmiot wykonujący usługę na majątku ruchomym nie staje się właścicielem towarów, na których wykonuje usługi, nie występuje w tym przypadku wewnątrzwspólnotowe nabycie. Nie nabywa również usług na majątku ruchomym lecz je świadczy. Brak jest zatem podstawy prawnej do rejestrowania jako podatnika VAT UE podmiotu wykonującego tego typu usługi.

Jako podatnik podatku od wartości dodanej UE w swoim kraju może się natomiast zarejestrować podmiot, który usługi te nabywa. Rejestracja nabywcy usługi ma istotne znaczenie dla ustalenia miejsca opodatkowania.

Zgodnie bowiem z zasadą wynikającą z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit d ustawy w przypadku świadczenia usług na rzeczowym majątku ruchomym miejscem świadczenia - a zatem i miejscem opodatkowania - jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone. Wykonawca usługi w tym wypadku zobowiązany jest opodatkować usługę według stawki krajowej i wartości te wykazać w deklaracji VAT-7. Powyższej zasady, nie stosuje się tylko wówczas, gdy nabywca poda usługodawcy swój numer identyfikacji podatkowej nadany mu dla potrzeb podatku od wartości dodanej w kraju UE innym niż kraj fizycznego wykonania usług na majątku ruchomym. W takim wypadku bowiem za miejsce świadczenia usług, zgodnie z art. 28 ust. 7 uznaje się kraj, który nadał usługobiorcy ten numer. Dla skorzystania z powyższej delegacji nie jest wymagana rejestracja wykonawcy usługi jako podatnika VAT UE, konieczny jest natomiast wywóz towarów będących przedmiotem prac niezwłocznie po wykonaniu usług poza terytorium kraju ich faktycznego wykonania, nie później jednak niż w terminie 30 dni od ich wykonania.

Jeżeli zatem zleceniodawca zarejestrowany w innym niż Polska kraju Unii Europejskiej poda numer NIP UE, wówczas to on przejmie obowiązek opodatkowania wartości usługi według stawki obowiązującej w kraju który numer ten mu nadał. Wykonawca usługi nie będzie wówczas wartości usługi wykazywał w deklaracji podatkowej VAT-7, zobowiązany będzie natomiast - zgodnie z art. 106 ust.2 ustawy - wystawić na tę okoliczność fakturę VAT (bez kwoty podatku).

Bez względu na miejsce świadczenia usługi na rzeczowym majątku ruchomym podmiot będący jej wykonawcą nie wykazuje wartości usługi w informacji podsumowującej, o której mowa w art. 100 ust. 1 ustawy. Nie ujmuje w niej również wartości towarów, na których usługa jest wykonana. Żadna z tych czynności nie jest bowiem dostawą lub nabyciem towarów, a tylko te czynności ujmowane są w informacji podsumowującej.

Urząd Skarbowy w Rawiczu