Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), w odpowiedzi na Państwa pismo złożone w dniu 01.06.2004 r., Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje, że zgodnie z § 19 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz.
971), fakturę korygującą wystawia się w przypadku, gdy po wystawieniu faktury VAT:
- udzielono rabatów,
- zwrócono sprzedawcy towar oraz zwrócono nabywcy kwoty nienależne,
- zwrócono nabywcy zaliczki, przedpłaty, zadatki lub raty podlegające opodatkowaniu,
- podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.
Faktura korygująca powinna zawierać, co najmniej:
- numer kolejny oraz datę jej wystawienia,
- dane zawarte w fakturze VAT, której dotyczy faktura korygująca, tj. określone w § 12 ust. 1 pkt 1-3 oraz nazwę towaru lub usługi będącej przedmiotem korekty,
- kwotę i rodzaj udzielonego rabatu i kwotę zmniejszenia podatku należnego lub kwotę podwyższenia ceny bez podatku i kwotę podwyższenia podatku należnego lub kwoty podane w omyłkowej wysokości oraz kwoty w wysokości prawidłowej.
Z przytoczonych przepisów wynika, że faktury korygujące związane są ściśle z pierwotnymi fakturami VAT, a więc z obowiązkiem podatkowym i stawkami podatku występującymi w momencie sporządzania tych faktur VAT.
Zatem, w przypadku sporządzania faktur korygujących do faktur VAT wystawionych przed 01.05.2004 r., obowiązują zasady opodatkowania określone ustawą z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zmianami). Korekty na zmniejszenie lub zwiększenie kwoty podatku należnego dokonuje się w oparciu o stawki podatku wówczas obowiązujące i występujące w pierwotnych fakturach VAT, aż do czasu zakończenia rozliczenia transakcji udokumentowanych tymi fakturami VAT.
W przypadku sprzedaży cementu, stawką podatku obowiązującą w fakturach korygujących dotyczących faktur VAT wystawionych przed 01.05.2004 r., jest stawka 7%.