Zgodnie z przepisem § 6 ust. 3 i ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatk... - Interpretacja - I PP/443-19/2004

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 18.06.2004, sygn. I PP/443-19/2004, Urząd Skarbowy w Raciborzu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z przepisem § 6 ust. 3 i ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) za środki finansowe bezzwrotnej pomocy zagranicznej uważa się bezzwrotne środki przekazane polskim podmiotom z budżetu Unii Europejskiej na podstawie umów zawartych z Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, dotyczących:

1/ Programu Pomocy w Przebudowie Gospodarczej Państw Europy Środkowej i Wschodniej (PHARE), w tym złotowe fundusze partnerskie powstałe w wyniku realizacji tego programu, a także środki, które zostały przekazane polskim podmiotom na podstawie umów zawartych z nimi przed 1 maja 2004 r. na sfinansowanie programów, realizowanych przez te jednostki w ramach Programów Ramowych Unii Europejskiej oraz w ramach innych programów wspólnotowych Unii Europejskiej;

2/ kontraktów zawartych przed dniem 1 maja 2004 r. w ramach Przedakcesyjnego Instrumentu Polityki Strukturalnej (ISPA).

Za środki finansowe bezzwrotnej pomocy zagranicznej uważa się także bezzwrotne środki przekazane polskim podmiotom przez rządy państw obcych lub organizacje międzynarodowe udzielające pomocy na podstawie:

1/ umów zawartych z Rządem Rzeczypospolitej Polskiej,

2/ jednostronnych deklaracji rządów i organizacji międzynarodowych udzielających pomocy

  • z wyłączeniem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej oraz przypadków, kiedy umowa nie wyłącza możliwości opłacania podatku ze środków finansowych bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Stawka podatku VAT wynosi 0 % przy świadczeniu usług przez zarejestrowanych podatników oraz imporcie usług, nabywanych za środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w ust. 3 i 4, jeżeli zawarta została pisemna umowa o świadczenie tych usług, zarejestrowana przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej (§ 6 ust. 1 ww. rozporządzenia Ministra Finansów).

Natomiast przypadki, w których kwota podatku naliczonego może być zwrócona jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej - zawarte zostały w rozdziale 12 ww. rozporządzenia i odnoszą się do pomocy określonej również w cytowanych wyżej przepisach § 6 ust. 3 i 4.

Mowa jest tu więc o programie PHARE i ISPA (kontrakty w ramach ISPA zawarte przed 1 maja 2004 r.), a także o środkach, które zostały przekazane polskim podmiotom na podstawie umów zawartych przed 1 maja 2004 r. na sfinansowanie programów realizowanych w ramach Programów Ramowych Unii Europejskiej oraz w ramach innych programów wspólnotowych Unii Europejskiej.

Środki pomocowe, o których pisze podatnik pochodzą z Funduszu Spójności, nie dotyczą więc programu PHARE i ISPA. Ponadto podatnik nie podadł, że przekazano mu środki na podstawie umów zawartych przed 1 maja 2004 r. na sfinansowanie programów realizowanych w ramach Programów Ramowych z Unii Europejskiej.

Zatem w świetle opisanego przez podatnika stanu faktycznego powołane wyżej przepisy, dotyczące obniżonej stawki (0 %) podatku VAT, jak też sprawa zwrotu podatku, nie mają zastosowania.

Urząd Skarbowy w Raciborzu