Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) odpowiadając na pismo z dnia ... - Interpretacja - PP2-443-23/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 04.06.2004, sygn. PP2-443-23/04, Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) odpowiadając na pismo z dnia 19 maja 2004 r., Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy informuje.

W przedmiotowym piśmie Spółka zwraca się z zapytaniem dotyczącym stosowania stawki podatkowej VAT w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Na podstawie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Na mocy art. 146 ust. 2 wyżej cytowanej ustawy przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit a), rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Stosownie do art. 2 pkt 12 cytowanej ustawy pod pojęciem " obiekty budownictwa mieszkaniowego " - rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania , sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:

111-Budynki mieszkalne jednorodzinne,

112- Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,

ex 113- Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, i rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Zatem wymienione w przedmiotowym piśmie Spółki budynki zbiorowego zamieszkania stanowiące domy mieszkalne dla ludzi starszych, studentów, dzieci np. domy opieki społecznej, domy dziecka pomimo, iż zostały sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych jako budynki zbiorowego zamieszkania (PKOB 113) podlegają wyłączeniu stosownie do zapisu art. 2 pkt 12 cyt. ustawy o VAT.

Zatem remonty powyższych obiektów winny być opodatkowane stawką 22 %.

Odpowiedź zgodna jest ze stanem prawnym na dzień jej udzielenia.

Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy