W odpowiedzi na wniosek złożony w dniu 14 maja 2004r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, działając zgodnie z ar... - Interpretacja - ZP-II/443-47/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.06.2004, sygn. ZP-II/443-47/04, Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na wniosek złożony w dniu 14 maja 2004r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.. 926 z późn. zm.) uprzejmie informuję.

Jak wynika z opisu stanu faktycznego sprawy przedstawionego we wniosku, Spółka dokonuje przedpłat na rzecz kontrahenta europejskiego na poczet wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, z tym że kontrahent uważa, iż nie ma obowiązku wystawienia faktury potwierdzającej dokonanie przedpłaty. Zdaniem Spółki obowiązek podatkowy powstaje w oparciu o art. 20 ust. 5 i 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) .

Ponadto Jednostka w związku z wewnątrzwspólnotowymi nabyciami korzysta z transportu świadczonego przez dostawcę towarów, przez polskiego przewoźnika na zlecenie Spółki oraz przez zagranicznego przewoźnika na zlecenie dostawcy. Zdaniem podatnika do podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów należy ująć tylko wartość transportu zafakturowanego przez dostawcę, który dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, a w przypadku gdy dostawca ten dzieli transport na odcinek krajowy i zagraniczny to tylko odcinek do granicy RP . Odcinek krajowy usługi transportowej będzie stanowił import usług opodatkowanych stawka 22 %. W przypadku transportu dokonywanego na zlecenie Spółki przez przewoźnika polskiego będzie to usługa krajowa, natomiast gdy transportu dokona przewoźnik zagraniczny na zlecenie dostawcy, a Spółka poda numer VAT UE będzie to import usług transportowych.

Zgodnie z art. 20 ust. 5 ww ustawy z dnia 11 marca 2004r. w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu , w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrz wspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6 - 9.

Jednocześnie zgodnie z art. 20 ust. 6 ww ustawy z dnia 11 marca 2004r. w przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Również w myśl art. 20 ust. 7 ww ustawy z dnia 11 marca 2004r. przepis ust. 6 stosuje się odpowiednio do faktur wystawianych przez podatnika podatku od wartości dodanej potwierdzających otrzymanie przez niego od podatnika całości lub części należności przed dokonaniem dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż w przypadku dokonania przedpłaty przez Spółkę, która po stronie podatnika od wartości dodanej nie rodzi obowiązku wystawienia faktury obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów powstaje na zasadach określonych w art. 20 ust. 5 i 6 ww ustawy z dnia 11 marca 2004r.

Ponadto zgodnie z ar. 31 ust. 1 i 2 ww ustawy z dnia 11 marca 2004r. podstawa opodatkowania wewnątrz wspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Podstawa opodatkowania obejmuje:

1)podatki, cła, opłaty i inne należności płacone w związku z nabyciem towarów;

2)wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Zatem do podstawy opodatkowania wewnątrz wspólnotowego nabycia towarów należy ująć wartość transportu zafakturowanego przez dostawcę. Podział usługi transportowej z uwzględnieniem pokonanych kilometrów nie dotyczy transportu towarów co zostało określone w art. 27 ust. 2 pkt. 2 ww ustawy z dnia 11 marca 2004r. "z zastrzeżeniem art. 28".

Usługa świadczona przez polskiego przewoźnika dla Spółki będzie opodatkowana jak usługa krajowa i nie będzie spełniała przesłanek z art. 31 ww ustawy z dnia 11 marca 2004r.

Natomiast w przypadku świadczenia usługi transportu towaru przez przewoźnika zagranicznego na zlecenie dostawcy towaru czynności takie mogą stanowić jedynie podstawę do obciążenia Spółki fakturą za usługę przez dostawcę , a rozliczenie takiej faktury następuje na zasadach importu usług.

Niniejsza odpowiedź przedstawia stan prawny aktualny na dzień jej udzielenia.

Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy