Temat interpretacji
Zgodnie z przepisem zawartym w art. 83 ust. 3 pkt 1 lit. a - d ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług - stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się przy wykonywaniu usług transportu międzynarodowego, przez który rozumie się:
#61623; przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów z miejsca wyjazdu na terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium Wspólnoty,
#61623; z miejsca wyjazdu poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu na terytorium kraju,
#61623; z miejsca wyjazdu poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu poza terytorium
Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju,
#61623; z miejsca wyjazdu na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju.
W związku z powyższym, w przypadku realizacji przez krajowego podatnika usługi transportu z Polski do kraju spoza Wspólnoty, usługa ta ma charakter usługi transportu międzynarodowego, wobec czego podlega ona opodatkowaniu stawką 0%, oczywiście przy odpowiednim jej udokumentowaniu. Stawkę 0% stosuje się niezależnie od tego, czy usługę wykonuje przewoźnik krajowy oraz jaki podmiot jest zleceniodawcą tej usługi. Usługa transportu towaru z Polski do kraju spoza UE, podlega według polskiej regulacji opodatkowaniu stawką 0% (również na odcinku krajowym), a na odcinkach poza Polską, według regulacji państw, przez które transport się odbywa.
W przypadku świadczenia usługi transportu na terytorium Wspólnoty, zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług określono odrębne zasady określania miejsc, a zatem i sposobu opodatkowania tejże usługi.
W przepisie tym przyjęto zasadę, że w przypadku wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów, miejscem świadczenia tej usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna. Jeżeli zatem transport rozpoczyna się w Polsce - usługa będzie opodatkowana w Polsce, stawką krajową - 22%, za całą trasę. Ta forma opodatkowania będzie miała miejsce gdy usługobiorcą jest podmiot nie będący podatnikiem lub podatnik nieposługujący się nr NIP UE.
Jeżeli bowiem nabywca tej usługi, podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany dla potrzeb podatku od towarów i usług na
terytorium innego państwa członkowskiego, miejscem świadczenia (opodatkowania) usługi jest terytorium tego innego państwa członkowskiego, którego numer został podany (art. 28 ust. 3).
Miejsce rozpoczęcia transportu jest w takim przypadku bez znaczenia dla opodatkowania usługi.