Temat interpretacji
opodatkowanie przekazania majątku Spółki w postaci obligacji oraz środków pieniężnych wspólnikowi w toku likwidacji
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19.03.2013 r. (data wpływu 21.03.2013 r.) - uzupełnionym w dniu 21.05.2013 r. (data wpływu 23.05.2013 r.) oraz w dniu 29.05.2013 r. (data wpływu 31.05.2013 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania majątku Spółki w postaci obligacji oraz środków pieniężnych wspólnikowi w toku likwidacji jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21.03.2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania majątku Spółki w postaci obligacji oraz środków pieniężnych wspólnikowi w toku likwidacji. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 21.05.2013 r. (data wpływu 23.05.2013 r.) oraz pismem z dnia 29.05.2013 r. (data wpływu 31.05.2013 r.).
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
- Jedynym wspólnikiem Sp. z o.o. w likwidacji (dalej: Spółka) jest Z. Luxembourg S.a.r.l. (dalej: Wspólnik).
- W wyniku przeprowadzanej likwidacji Wspólnikowi zostanie wydany cały majątek Spółki, na który będą składały się środki pieniężne oraz obligacje wyemitowane przez Wspólnika i nabyte przez Spółkę w latach poprzednich (dalej: Obligacje). Obligacje uprawniają do otrzymania kwoty głównej wraz z należnymi odsetkami (naliczonymi zgodnie z warunkami emisji Obligacji).
- Spółka nabyła Obligacje od Wspólnika za cenę równą ich wartości nominalnej, a cena ta została określona w walucie obcej (Euro). W roku 2010 Wspólnik dokonał spłaty części wartości nominalnej Obligacji (nie doszło jednak do spłaty jakichkolwiek odsetek od Obligacji).
- W wyniku przeprowadzenia powyższej likwidacji i wydania majątku Spółki Wspólnikowi nie dojdzie w żadnym momencie do zapłaty jakiejkolwiek kwoty związanej z Obligacjami (w szczególności nie dojdzie do zwrotu kwoty równej cenie nabycia Obligacji przez Spółkę) ani do żadnego przepływu środków pieniężnych z tego tytułu.
- Wartość rynkowa Obligacji na moment likwidacji będzie równa wartości nominalnej Obligacji, pomniejszonej o wartość nominalną Obligacji, którą Wspólnik spłacił w roku 2010, i powiększonej o wartość należnych odsetek.
- Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 UPodVAT (dalej: VAT), posiada siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.
- Wspólnik jest spółką utworzoną według prawa luksemburskiego (forma prawna: société á responsabilité limité), posiada siedzibę na terytorium Luksemburga i jest rezydentem podatkowym Luksemburga w rozumieniu przepisów Polsko-Luksemburskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO), nie posiada w Polsce zakładu w rozumieniu art. 5 UPO, tj. stałej placówki, przez którą całkowicie albo częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa Wspólnika.
- Wspólnik jest osobą prawną zidentyfikowaną w Luksemburgu do celów podatku od wartości dodanej (w konsekwencji jest podatnikiem w rozumieniu art. 28a UPod VAT).
- Ponadto Wspólnik nie posiada na terytorium Polski stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów tej ustawy.
- Na dzień przekazania Obligacji oraz środków pieniężnych w ramach likwidacji Wspólnik będzie posiadał bezpośrednio 100% udziałów w Spółce nieprzerwanie przez okres ponad 2 lat.
Ponadto, w uzupełnieniu do wniosku z dnia 29.05.2013 r. (data wpływu 31.05.2013 r.) wskazano:
- Spółka stosuje podatkową metodę rozpoznania różnic kursowych, tj. metodę o której mowa w art. 15a ustawy z 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 roku Nr 74, poz. 397 ze zm.).
- W odniesieniu
do Obligacji, o których mowa we Wniosku:
- Na podstawie umowy z dnia 19 lipca 2005 roku Spółka nabyła Obligacje od ich emitenta - spółki prawa luksemburskiego Z. Luxembourg S.a.r.l. (Wspólnika Spółki).
- Zgodnie z powyższą umową oraz aneksem do niej, Wspólnik zobowiązany jest do zapłaty na rzecz Spółki kwoty głównej (tj. wartości nominalnej) Obligacji oraz kwoty odsetek należnych od Obligacji do dnia 31 grudnia 2013 roku, przy czym umowa przewiduje możliwość wcześniejszej zapłaty powyższych kwot.
- Spójka nabyła Obligacje za cenę równą ich wartości nominalnej, a cena ta została określona w walucie obcej (Euro).
- Nabyte przez Spółkę Obligacje podlegają prawu luksemburskiemu.
- Obligacje nabyte przez Spółkę stanowią instrumenty finansowe w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2010 r. Nr 211, poz. 1384 oraz z 2011 r. Nr 106, poz. 622 i Nr 131, poz. 763).
- Przez sformułowanie przekazanie Wspólnikowi Obligacji i środków pieniężnych w toku likwidacji Spółki, którym Spółka posłużyła się we Wniosku, należy rozumieć podział między wspólników majątku pozostałego po dokonaniu czynności likwidacyjnych (w szczególności po zakończeniu interesów bieżących Spółki i po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli zgodnie z art. 286 Kodeksu spółek handlowych). Oznacza to, że Obligacje / środki pieniężne zostaną wydane jedynemu udziałowcowi Spółki na zakończenie postępowania likwidacyjnego, w ramach procedury likwidacyjnej przewidzianej w Kodeksie spółek handlowych, jako jedyny nieupłynniony majątek pozostający po zakończeniu przez Spółkę działalności.
W związku z powyższym zadano następujące pytania
(w zakresie podatku od towarów i usług):
- Czy przekazanie Wspólnikowi Obligacji w toku likwidacji Spółki będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce i czy Spółka będzie zobowiązana do wykazania podatku VAT należnego z tego tytułu...
- Czy przekazanie Wspólnikowi środków pieniężnych w toku likwidacji Spółki będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce i czy Spółka będzie zobowiązana do wykazania podatku VAT należnego z tego tytułu...
Stanowisko Wnioskodawcy:
Ad. 1.
Zdaniem Spółki, przekazanie Wspólnikowi Obligacji w toku likwidacji Spółki nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce i Spółka nie będzie zobowiązana do wykazania podatku VAT należnego z tego tytułu.
Zgodnie z UPod VAT:
- Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1).
- Ilekroć w przepisach ustawy jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6).
- Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 UPodVAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 UPodVAT (art. 8 ust. 1), przy czym za odpłatne świadczenie usług uznaje się również wszelkie nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika (art. 8 ust. 2 pkt 2).
- Na potrzeby stosowania
rozdziału 3 (miejsce świadczenia przy świadczeniu
usług):
- ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez
to:
- podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,
- osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;
- podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług (art. 28a).
- ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez
to:
- Miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest, co do zasady, miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej (art. 28b ust. 1).
- Zwalnia się od podatku usługi, których przedmiotem są instrumenty finansowe, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2010 r. Nr 211, poz. 1384 oraz z 2011 r. Nr 106, poz. 622 i Nr 131, poz. 763), z wyłączeniem przechowywania tych instrumentów i zarządzania nimi, oraz usługi pośrednictwa w tym zakresie (art. 43 ust. 1 pkt 41).
Zgodnie z art. 3 pkt 3 lit. a ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U. z 2010 roku Nr 211, poz. 1384 ze zm., dalej UOIF), ilekroć w ustawie jest mowa papierach wartościowych, rozumie się przez to m.in. obligacje.
W analizowanej sytuacji, zdaniem Spółki:
- Zgodnie z przepisami UPodVAT, opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski.
- Z literalnego brzmienia nit. 8 ust. 2 pkt 2 UPodVAT wynika, że za czynności podlegające opodatkowaniu VAT uznaje się również świadczenie usług, które ma charakter nieodpłatny, a zarazem jest wykonywane dla celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
- W świetle powyższego, zbycie instrumentów finansowych (takich jak Obligacje) nie stanowi na gruncie UPodVAT dostawy towarów, lecz świadczenie usług. W ocenie Spółki, przekazanie Obligacji w toku likwidacji Spółki na rzecz Wspólnika powinno być uznane dla celów VAT za zbycie instrumentów finansowych, które stanowi świadczenie usług przez Spółkę.
- Jednocześnie:
- w związku z przekazaniem Wspólnikowi Obligacji w toku likwidacji Spółka nie uzyska od Wspólnika żadnego wynagrodzenia (tj. przekazanie to będzie miało charakter nieodpłatny),
- Obligacje zostaną przekazane Wspólnikowi w związku z zakończeniem działalności i likwidacją Spółki i tym samym powyższe przekazanie zostanie dokonane dla celów innych niż działalność gospodarcza Spółki.
- W konsekwencji, w ocenie Spółki, przekazanie Obligacji mogłoby stanowić nieodpłatne świadczenie usług na rzecz Wspólnika podlegające opodatkowaniu VAT, o ile miejscem świadczenia usługi byłoby terytorium Polski.
- Dodatkowo, zdaniem Spółki, nawet w przypadku uznania, iż przekazanie Obligacji w toku likwidacji Spółki na rzecz Wspólnika będzie miało charakter odpłatny, takie przekazanie również stanowiłoby świadczenie usług na rzecz Wspólnika podlegające opodatkowaniu VAT, o ile miejscem świadczenia usługi byłoby terytorium Polski.
- W konsekwencji, niezależnie od tego, czy przekazanie Wspólnikowi Obligacji w toku likwidacji Spółki zostanie uznane za świadczenie odpłatne czy też nieodpłatne, takie przekazanie stanowiłoby świadczenie usług na rzecz Wspólnika podlegające opodatkowaniu VAT, o ile miejscem świadczenia usługi byłoby terytorium Polski.
- Jednocześnie, z uwagi
na fakt, iż w przedmiotowej sytuacji Wspólnik będący
usługobiorcą:
- posiada siedzibę na terytorium Luksemburga,
- jest podatnikiem w rozumieniu art. 28a pkt 1 UPodVAT, a zarazem
- nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium Polski,
W konsekwencji, zdaniem Spójki, przekazanie Wspólnikowi Obligacji w toku likwidacji Spółki nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce i Spółka nie będzie zobowiązana do wykazania podatku VAT należnego z tego tytułu.
Stanowisko Spółki znajduje pełne potwierdzenie w aktualnej praktyce organów podatkowych dotyczącej zbliżonych stanów faktycznych, w tym m.in.:
- W interpretacji Dyrektora IS w Warszawie z dnia 8 lutego 2012 roku, znak IPPP1/443-1564/11-4/EK, zgodnie z którą: przekazanie udziałowcowi w wyniku likwidacji składników majątkowych w postaci wartości niematerialnych i prawnych stanowić będzie świadczenie usług, bez względu na to czy podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, które to czynności podlegać będą opodatkowaniu.
- W interpretacji Dyrektora IS w Warszawie z dnia 25 sierpnia 2011 roku, znak IPPP1-443-849/11-2/PR, zgodnie z którą: w sytuacji, gdyby na rzecz wspólnika, w wyniku likwidacji Spółki zostały przeniesione składniki niematerialne i prawne, to czynność taka mieściłaby się w pojęciu wszelkiego nieodpłatnego świadczenia usług zdefiniowanego w art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT. Zatem, wówczas miejsce miałoby świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bez względu na to czy podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Ad. 2.
Zdaniem Spółki, przekazanie Wspólnikowi środków pieniężnych w toku likwidacji Spółki nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce, i Spółka nie będzie zobowiązana do wykazania podatku VAT należnego z tego tytułu.
Zgodnie z UPodVAT:
- Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1).
- Ilekroć w przepisach ustawy jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6).
W analizowanej sytuacji, zdaniem Spółki:
- Przekazanie środków pieniężnych (w tym również w toku likwidacji) nie stanowi czynności, która dla celów UPodVAT mogłaby zostać zaklasyfikowana jako dostawa towarów bądź świadczenie usług (tj. czynność podlegająca opodatkowaniu VAT).
- Konsekwentnie, takie przekazanie nie będzie stanowiło czynności podlegającej opodatkowaniu VAT.
- Jednocześnie, przekazanie środków pieniężnych w toku likwidacji Spółki nie będzie stanowiło elementu jakiejkolwiek innej usługi świadczonej przez Spółkę na rzecz Wspólnika.
W konsekwencji, zdaniem Spółki, przekazanie Wspólnikowi środków pieniężnych w toku likwidacji Spółki nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce i Spółka nie będzie zobowiązana do wykazania podatku VAT należnego z tego tytułu.
Stanowisko Spółki, zgodnie z którym przekazanie środków pieniężnych nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT, znajduje pełne potwierdzenie w aktualnej praktyce organów podatkowych, w tym m.in.:
- W interpretacji Dyrektora IS w Warszawie z dnia 31 stycznia 2012 roku, znak IPPP1/443-1583/11-2/EK, zgodnie z którą: czynność przekazania zarówno Reklamobiorcom jak i Odbiorcom ekwiwalentu pieniężnego za wirtualny prezent nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem w takim przypadku nie mamy do czynienia ze świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ustawy, ani dostawą towarów, o której mowa w art. 7 ustawy.
- W interpretacji Dyrektora IS z dnia 26 września 2011 roku, znak ILPP2/443-983/11-5/MN, zgodnie z którą: czynność przekazania małżonce środków pieniężnych nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem w takim przypadku nie mamy do czynienia ze świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ustawy, ani dostawą towarów, o której mowa w art. 7 ustawy.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Zakres powyższych czynności zdefiniowany został odpowiednio w art. 7 i art. 8 ustawy. I tak, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().
Na podstawie ust. 2 ww. artykułu, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
- przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
- wszelkie inne darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Przepis art. 2 pkt 6 ustawy stanowi, iż przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Stosownie natomiast do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
- przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
- zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
- świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Ponadto, w myśl ust. 2 ww. artykułu, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:
- użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;
- nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
Zasady i tryb rozwiązania i likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością regulują przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94 poz. 1037 ze zm.). Postępowanie likwidacyjne, prowadzone w celu rozwiązania spółki z przyczyn wskazanych w ustawie Kodeks spółek handlowych, ma na celu uregulować stosunki majątkowe spółki wobec jej wspólników i wierzycieli oraz doprowadzić do ostatecznego wykreślenia spółki z rejestru i zakończenia jej bytu prawnego.
Zgodnie z art. 275 § 2 ww. ustawy Kodeks spółek handlowych, w okresie likwidacji nie można, nawet częściowo, wypłacać wspólnikom zysków ani dokonywać podziału majątku spółki przed spłaceniem wszystkich zobowiązań.
Art. 282 § 1 cyt. ustawy stanowi, iż likwidatorzy powinni zakończyć interesy bieżące spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki (czynności likwidacyjne). Nowe interesy mogą wszczynać tylko wówczas, gdy to jest potrzebne do ukończenia spraw w toku. Nieruchomości mogą być zbywane w drodze publicznej licytacji, a z wolnej ręki - jedynie na mocy uchwały wspólników i po cenie nie niższej od uchwalonej przez wspólników.
Zgodnie z art. 286 § 1 KSH, podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od daty ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli.
Majątek, o którym mowa w § 1, dzieli się między wspólników w stosunku do ich udziałów (§ 2).
Umowa spółki może określać inne zasady podziału majątku (§ 3).
Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest spółką w likwidacji zarejestrowaną jako czynny podatnik podatku od towarów i usług, posiadającą siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Jedynym wspólnikiem Spółki jest podmiot (osoba prawna) zidentyfikowany do celów podatku od wartości dodanej w Luksemburgu. Wspólnik jest spółką utworzoną według prawa luksemburskiego, posiada siedzibę na terytorium Luksemburga i nie posiada na terytorium Polski stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. W wyniku przeprowadzanej likwidacji Spółki, Wspólnikowi zostanie wydany cały majątek Spółki, na który będą składały się środki pieniężne oraz obligacje wyemitowane przez Wspólnika i nabyte przez Spółkę w latach poprzednich.
Obligacje uprawniają do otrzymania kwoty głównej wraz z należnymi odsetkami (naliczonymi zgodnie z warunkami emisji Obligacji).Spółka nabyła Obligacje od Wspólnika za cenę równą ich wartości nominalnej, a cena ta została określona w walucie obcej (Euro). W roku 2010 Wspólnik dokonał spłaty części wartości nominalnej Obligacji (nie doszło jednak do spłaty jakichkolwiek odsetek od Obligacji). W wyniku przeprowadzenia powyższej likwidacji i wydania majątku Spółki Wspólnikowi, nie dojdzie w żadnym momencie do zapłaty jakiejkolwiek kwoty związanej z Obligacjami (w szczególności nie dojdzie do zwrotu kwoty równej cenie nabycia Obligacji przez Spółkę) ani do żadnego przepływu środków pieniężnych z tego tytułu. Wartość rynkowa Obligacji na moment likwidacji będzie równa wartości nominalnej Obligacji, pomniejszonej o wartość nominalną Obligacji, którą Wspólnik spłacił w roku 2010, i powiększonej o wartość należnych odsetek. Obligacje nabyte przez Spółkę stanowią instrumenty finansowe w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2010 r. Nr 211, poz. 1384 oraz z 2011 r. Nr 106, poz. 622 i Nr 131, poz. 763).
Wnioskodawca nadmienił, że przez przekazanie Wspólnikowi obligacji i środków pieniężnych w toku likwidacji Spółki należy rozumieć podział między wspólników majątku pozostałego po dokonaniu czynności likwidacyjnych (w szczególności po zakończeniu interesów bieżących Spółki i po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli zgodnie z art. 286 Kodeksu spółek handlowych). Oznacza to, że Obligacje i środki pieniężne zostaną wydane jedynemu udziałowcowi Spółki na zakończenie postępowania likwidacyjnego, w ramach procedury likwidacyjnej przewidzianej w Kodeksie spółek handlowych, jako jedyny nieupłynniony majątek pozostający po zakończeniu przez Spółkę działalności.
Mając na uwadze przedstawione okoliczności sprawy oraz powołane przepisy prawa należy twierdzić, iż w omawianej sytuacji nie dojdzie do przejęcia majątku likwidacyjnego spółki przez wspólnika z mocy prawa zgodnie z tezą art. 286 § 3 KSH, które nie podlega przepisom ustawy o VAT. Z brzmienia art. 12 KSH wynika, że spółka z chwilą wpisu do rejestru uzyskuje osobowość prawną. Jednym natomiast ze sposobów zakończenia bytu prawnego osoby prawnej jest jej rozwiązanie w trybie likwidacji. Zgodnie z art. 272 KSH, rozwiązanie spółki następuje po przeprowadzeniu likwidacji, z chwilą wykreślenia spółki z Krajowego Rejestru Sądowego. Uregulowanie to wyraźnie określa moment rozwiązania spółki. Likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jak to ma miejsce w omawianym przypadku, oznacza, że spółka nie może utracić bytu prawnego bez przeprowadzenia formalnego postępowania likwidacyjnego, a ostatnim etapem likwidacji jest jej wykreślenie z KRS i z tą chwilą Spółka traci osobowość prawną oraz kończy swój byt jako podmiot prawa. Skoro zatem rozwiązanie spółki następuje po przeprowadzeniu likwidacji, z chwilą wykreślenia z rejestru, to do tego momentu spółka jest nadal czynnym podatnikiem podatku VAT, a zatem przekazanie wszelkich składników majątkowych na rzecz wspólnika likwidowanej spółki w sytuacji, gdy podatek VAT podlegał odliczeniu w całości lub w części, winno podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 7 ust. 2 i 8 ust. 2 ustawy o VAT.
Dopiero po wykreśleniu spółki z KRS przeprowadzane jest jej wyrejestrowanie jako podatnika VAT czynnego. Na podstawie art. 275 § 1 KSH, do spółki w okresie likwidacji, co do zasady, stosuje się przepisy dotyczące organów spółki oraz praw i obowiązków wspólników. Funkcje zarządu spółki w okresie jej likwidacji pełnią likwidatorzy. Stosownie do art. 282 KSH, likwidatorzy winni zakończyć interesy bieżące spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki, zaś majątek pozostały po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli dzieli się między wspólników.
Zatem, analizując powyższe należy wskazać, iż w okresie likwidacji spółki rozporządzanie jej majątkiem następuje bezpośrednio na mocy decyzji likwidatorów, jako osób reprezentujących tę spółkę. Wspólnik (wspólnicy) spółki ma jedynie pośredni wpływ na rozporządzanie jej majątkiem. W związku z powyższym, podmiotem dokonującym przekazania majątku spółki w okresie jej likwidacji jest sama spółka, w imieniu której stosowne decyzje podejmują likwidatorzy.
Tym samym należy uznać, że przekazanie składników majątkowych spółki jednemu udziałowcowi stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust . 2 lub art. 8 ust. 2 ustawy.
Zatem, w przedmiotowej sprawie, w sytuacji przekazania majątku likwidacyjnego Spółki na rzecz Wspólnika dojdzie do zmiany właściciela majątku. W konsekwencji, przekazanie Wspólnikowi w toku postępowania likwidacyjnego majątku likwidowanej Spółki stanowić będzie w przypadku przekazania składników w postaci praw do wartości niematerialnych i prawnych, jakimi są obligacje (instrumenty finansowe) świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Należy bowiem uznać, iż czynność taka winna zostać zakwalifikowana jako wszelkie nieodpłatne świadczenie usług zdefiniowane w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT.
W przypadku świadczenia usług, istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie, czy dana usługa podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.
W oparciu o zasadę ogólną zawartą w art. 28b ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n.
Z kolei ust. 2 stanowi, że w przypadku, gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.
Z wniosku wynika, że Spółka przekaże obligacje na rzecz podmiotu z siedzibą w Luksemburgu, zidentyfikowanego w tym państwie do celów podatku od wartości dodanej, nieposiadającego na terytorium Polski stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Zatem, w przedmiotowej sprawie dojdzie do świadczenia usług na rzecz podatnika posiadającego siedzibę działalności gospodarczej poza terytorium kraju, co oznacza, że miejscem świadczenia (i opodatkowania) powyższych usług będzie państwo siedziby usługobiorcy, tj. Luksemburg.
Tym samym, przekazanie Wspólnikowi obligacji w toku likwidacji Spółki nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce i Spółka nie będzie zobowiązana do wykazania podatku należnego z tego tytułu.
Odnosząc się natomiast do czynności przekazania udziałowcowi w toku likwidacji Spółki środków pieniężnych, należy uznać, iż będzie to czynność niepodlegająca przepisom ustawy o podatku od towarów i usług. Powyższe wynika z faktu, że środki pieniężne nie spełniają definicji towaru, tym samym ich przekazanie nie może stanowić dostawy towarów, jak również nie można uznać, że przekazanie pieniędzy stanowi świadczenie usług.
Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy uznaje się za prawidłowe.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych sprawa została rozpatrzona w odrębnym postępowaniu.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
Wniosek ORD-IN (PDF)
Treść w pliku PDF 2 MB
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie