Temat interpretacji
W odpowiedzi na pismo z 26 października 2004 r., działając w trybie art. 14a ustawy z 29-08-1997 - Ordynacja podatkowa (Dz.U. nr 137, poz.926 z późn. zm.) - Naczelnik US w Kozienicach informuje:
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik posiada gospodarstwo rolne, z którego produkcja rolna jest wykorzystywana dla
celów własnych.
W dniu 25 kwietnia 2004 r podatnik zawarł z ARiMR umowę, na mocy której Agencja zobowiązała się udzielić pomocy finansowej beneficjentowi w ramach programu SAPARD. Pomoc ta ma polegać na zwrocie kosztów kwalifikowanych poniesionych przez beneficjenta na realizację przedsięwzięcia polegającego na dostosowaniu gospodarstwa do świadczenia usług agroturystycznych.
Działalność ta jest prowadzona w 3 pokojach, a wartość świadczonych usług nie przekracza 10.000 Euro rocznie.Zapytanie podatnika dotyczy możliwości odzyskania podatku VAT naliczonego przy dokonaniu ww. inwestycji współfinansowanej przez ARiMR.Zdaniem podatnika nie ma on możliwości uzyskania zwrotu podatku naliczonego VAT w jakikolwiek sposób, tym samym podatek ten może zostać uznany za koszt kwalifikowanypodlegający refundacji przez ARiMR.
Mając na uwadze powyższy stan faktyczny wyjaśniamy, że przepis par. 27a Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania
niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 97, poz. 970 ze zm.), stanowi:"Zwrot podatku z tytułu nabycia towarów i usług (...) przysługuje również podmiotom, które przed dniem 1 maja 2004 r. zawarły z ARiMR umowy w ramach SAPARD dotyczące refundacji ze środków Unii Europejskiej części kosztów kwalifikowanych związanych z realizacją przedsięwzięć w ramach tego programu"
Podatnik zawarł przedmiotową umowę w dniu 25 kwietnia 2004 r., więc przepis par. 27a Rozporządzenia ma zastosowanie.
Zwrot przysługuje podmiotom spełniającym następujące warunki:
1) w całości zapłaciły należność obejmującą podatek naliczony (...) oraz posiadają oryginały faktury lub faktury korygującej,
2) posiadają dokumenty bankowe potwierdzające przekazanie środków refundowanych, w wykonaniu umowy z ARiMR
3) posiadają zaświadczenie wydane przez Agencję o podpisaniu umowy przed dniem 1 maja 2004r.
Zaświadczenie to winno zawierać:
a. określenie
kwoty podatku, przypadającej na wartość netto (bez podatku) towarów i usług objętych refundacją ze środków UE,
b. potwierdzenie wysokości kwoty podatku objętego refundacją ze środków UE w związku z zaliczeniem go do kosztów kwalifikowanych oraz
c. zawierać wyszczególnienie numerów, dat i nazw wystawców faktur lub dokumentów celnych, które były wystawione na rzecz podatnika - beneficjenta i stanowiły podstawę refundowania ze środkó UE części kosztów kwalifikowanych.
Zwrot podatku w trybie par. 27a Rozporządzenia Ministra Finansów następuje na wniosek podatnika złożony do Naczelnika US.
Wniosek powiniem zawierać:
-imię i nazwisko oraz adres nabywcy,
-wartość nabytych towarów i usług, których dotyczy wniosek o zwrot,
-kwotę podatku, o której zwrot ubiega się podatnik.
Ponadto do wniosku należy dołączyć:
- zaświadczenie wydane przez ARiMR, w którym Agencja potwierdza podpisanie umowy przed dniem 1 maja 2004r.,
- oświadczenie, że zwrot
podatku nie dotyczy podatku naliczonego, który został lub zostanie przez podatnika rozliczony w jakikolwiek sposób.
Podatnik nie może rozliczyć podatku VAT naliczonego w trybie art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535), gdyż zgodnie z art. 88 ust. 4 tej ustawy "obniżenia kwoty lub zwrotu podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni (...)
Pan ...... nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, tym samym nie może dokonać odliczenia podatku naliczonego przy ww. inwestycji.
Ponadto na podstawie art. 21 ust.1 pkt 43 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 nr 14, poz. 176 ze zm.) "wolne od podatku są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych , w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskicj w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu
wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5".
Dochody uzyskane przez podatnika z tytułu wynajmu wyżej opisanych poki są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym, a więc koszty poniesione na dostosowanie gospodarstwa do działalności agroturystycznej nie mają wpływu na wysokość podatku dochodowego.
Tym samym podatnik również nie może odzyskać podatku naliczonego VAT poprzez zaliczenie go do kosztów uzyskania przychodu.
Mając na uwadze powyższe, Pan ..... ma możliwość odzyskania podatku VAT naliczonego przy ww. inwestycji w trybie par. 27a Rozporządzenia Ministra Finansów, pod warunkiem spełnienia łącznie wszystkich wyżej ikreślonych wymogów.
Zatem stanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe.