Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie dok... - Interpretacja - IS.II/1-0050/167/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.10.2004, sygn. IS.II/1-0050/167/04, Izba Skarbowa w Rzeszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie dokonuje zmiany informacji udzielonej przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie w piśmie z dnia 10.08.2004 r. (znak: II US-II/443/92/2004):

Pismem z dnia 22.07.2004 r. (bez znaku) podatnik zwrócił się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z pytaniem czy w przypadku "sprzedaży połowy własności budynku użytkowo-magazynowo-biurowego" zobowiązany będzie do uiszczenia podatku VAT. Przedstawiając stan faktyczny podatnik poinformował, że:

  • nabył budynek bez podatku VAT jako budynek warsztatowo-magazynowy,
  • nie prowadzi działalności gospodarczej, budynek wynajmował i nadal wynajmuje,
  • podatnikiem podatku od towarów i usług jest od października 2002 r.,
  • zmodernizował budynek i wykonał nadbudowę systemem gospodarczym,
  • inwestując w budynek nie odliczał podatku VAT (większość wydatków poniósł przed zarejestrowaniem się jako podatnik VAT), nie zwiększał kosztów amortyzacji,
  • pozwolenie na użytkowanie budynku po modernizacji wydane zostało w grudniu 2003 r.

Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy ich zakupie; zwolnienie to dotyczy również używanych budynków lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Natomiast przez towar używany, zgodnie z definicją zawartą w art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku VAT, rozumie się budynki, lub ich części, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę, minęło co najmniej 5 lat. Jednocześnie od wspomnianego zwolnienia, w art. 43 ust. 6 cytowanej ustawy ustawodawca zawarł wyjątek, kiedy zwolnienia tego przy sprzedaży używanego budynku (części) nie stosuje się. Zgodnie z powyższym przepisem sprzedaż budynku lub jego części będących towarem używanym nie będzie korzystać ze zwolnienia, jeżeli będą spełnione łącznie trzy warunki, tj.:

  1. wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie budynku stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej,
  2. podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony od tych wydatków,
  3. podatnik użytkował budynek w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Niespełnienie któregokolwiek z wyżej wymienionych warunków oznacza, iż sprzedaż budynku (części), będących towarem używanym podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony przez stronę, nie można stwierdzić czy zostały spełnione warunki z art. 43 ust. 6 ustawy o podatku VAT ze względu na brak istotnych danych. W pytaniu nie zawarto bowiem informacji na temat:

  • wielkości nakładów na ulepszenie budynku,
  • okoliczności przesądzających o braku prawa do rozliczenia podatku naliczonego.

W związku z tym nie można zająć jednoznacznego stanowiska w przedmiotowej sprawie czy sprzedaż części budynku użytkowo-magazynowo-biurowego nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Izba Skarbowa w Rzeszowie