Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe... - Interpretacja - PP/443-140-2-GK/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 15.11.2004, sygn. PP/443-140-2-GK/04, Opolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.)

Pismem z dnia 16 września 2004r., Spółka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Spółka świadczy usług na rzecz kontrahenta posiadającego siedzibę na terytorium Wspólnoty Europejskiej. Usługi związane są z pozyskiwaniem informacji o kandydatach do pracy, a w szczególności polegają one na dokonaniu oceny i analizy kwalifikacji i przekazaniu tych informacji kontrahentowi celem podjęcia decyzji co do ich zatrudnienia. Spółka uzyskała informacje w Urzędzie Statystycznym, iż usługi te klasyfikują się w podklasie PKWiU 74.14 "Usługi doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania".

Wątpliwości Podatnika dotyczą miejsca świadczenia przedmiotowych usług oraz zwrotu podatku naliczonego związanego z wykonywaniem tych usług. Spółka zajęła stanowisko, iż usługi te nie są opodatkowane podatkiem od towarów i usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przy zachowaniu prawa do zwrotu podatku naliczonego związanego z wykonaniem tych usług.

Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego informuje, iż:

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 do 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - zwanej dalej "ustawą", opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Z powyższego wynika, iż usługi wykonywane poza terytorium kraju nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce.
Dla ustalenia miejsca opodatkowania wykonywanych usług niezbędnym jest sięgnięcie do Działu V, Rozdziału 3 "Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług" ustawy, a w przedmiotowej sprawie do art. 27 ustawy. Zasadą, wyrażoną w art. 27 ust. 1 jest, iż w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. Od powyższej zasady istnieją wyjątki zawarte w art. 27 ust. 2 do ust. 6 i art. 28 ustawy. Zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Natomiast zgodnie z art. 27 ust. 4 pkt 3 ustawy przepis ust. 3 stosuje się m.in. do usług doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1).

Zatem usługi wykonywane przez Spółkę, w przypadku gdy ich nabywcą jest podatnik podatku od wartości dodanej, są opodatkowane w kraju, w którym nabywca posiada siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponadto na podstawie art. 87 ust. 8 pkt 1 ustawy, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą m.in. świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami. Jednocześnie na podstawie art. 87 ust. 5 ustawy na umotywowany wniosek, podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonującym sprzedaży opodatkowanej przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, w terminie określonym w ust. 4. Z powyższych przepisów wynika, iż w przypadku usług wykonywanych przez Spółkę, pomimo, iż nie podlegają one opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, Podatnik zachowa prawo do odliczenia i zwrotu podatku naliczonego związanego z wykonaniem przedmiotowych usług.

Reasumując powyższe wywody, usługi świadczone przez Spółkę nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, Spółka zachowa prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z świadczeniem tych usług. Ponadto na umotywowany wniosek Spółki będzie przysługiwał zwrot podatku naliczonego związanego z wykonaniem tych usług.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym, w zakresie zadanego przez Spółkę pytania i w obowiązującym na dzień jej wydania stanie prawnym.

Opolski Urząd Skarbowy