Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami ) w odpowiedzi na Państwa pismo z dnia 22.11.2004 r. ( wpł. 05.11.2004 r. ) uprzejmie informuje:
W myśl art. 5, ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju .
Przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5, ust. 1, pkt 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Zgodnie z art. 43, ust. 1, pkt 1 ustawy, zwalnia się od podatku od towarów i usług świadczenie usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 11 załącznika nr 4 ww ustawy wyszczególniony został katalog usług związanych z kulturą o symbolu PKWiU ex 92 z zastrzeżeniem poz. 12. W pozycji tej wyróżnione zostały usługi publicznych radia i telewizji z wyłączeniem:
1. usług związanych z taśmami wideo oraz wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
2. działalności agencji informacyjnych.
Stosownie do art. 41, ust. 2 ustawy - 7% stawką podatku od towarów i usług objęte są usługi o symbolu PKWiU ex 92.2, wyszczególnione w
poz. 155 załącznika nr 3 do ustawy . Są to usługi radia i telewizji inne niż określone w poz. 12 zał. Nr 4, z wyłączeniem:
1. usług związanych z taśmami wideo oraz wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
2. działalności agencji informacyjnych.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółka prowadzi działalność w zakresie produkcji filmów fabularnych, nagrań spektakli dla teatru telewizji, programów dokumentalnych dla telewizji publicznej i komercyjnej, zakwalifikowaną wg PKWiU do grupowania 92.20., przy czym usługi te nie mają charakteru reklamowego czy też promocyjnego.
W przypadku realizacji niniejszych czynności Spółka nie może korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43, ust. 1, pkt 1 ustawy. Zwolnienie usług wymienionych w poz. 12 załącznika nr 4 do ustawy obejmuje bowiem wyłącznie działalność publicznego ( państwowego ) radia i telewizji.
Zatem realizacja przedmiotowych czynności przez spółkę - na podstawie art. 41, ust. 2 ustawy podlega opodatkowaniu wg 7% stawki. Natomiast w przypadku, gdy wykonywane czynności takie jak obsługa planu zdjęciowego przy nagraniach dużych programów telewizyjnych zostały przez właściwy organ zakwalifikowane do grupowania 92.11.31 - ich dostawa jako usług wymienionych w poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy - na podstawie art. 41, ust. 1, pkt 1 ustawy - będzie zwolniona od podatku od towarów i usług.
W przedmiotowej sprawie tutejszy organ zwraca uwagę, że do złożonego zapytania nie przedstawili Państwo klasyfikacji wymienionych usług dokonanej przez Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego. Właściwe zakwalifikowanie danej usługi wg odpowiedniego PKWiU ma natomiast zasadnicze znaczenie dla prawidłowego określenia stawki podatkowej w podatku od towarów i usług, czy też zwolnienia od tego podatku.