W odpowiedzi na pismo z dnia 30.11.2004 r. o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług Nacze... - Interpretacja - PP-2-443/135/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.12.2004, sygn. PP-2-443/135/04, Lubelski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo z dnia 30.11.2004 r. o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług Naczelnik Lubelskiego Urzędu Skarbowego na podstawie art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie informuje:

Ze złożonego zapytania wynika, że producent (firmy z Niemiec, Belgii lub Francji) sprzedaje towar firmie z Wielkiej Brytanii, Niemiec lub USA, następnie towar ten odkupuje Spółka i sprzedaje firmie ukraińskiej. Spółka jest organizatorem transportu. Towar trafia bezpośrednio od producenta na Ukrainę. Odprawa towaru następuje zarówno w miejscu załadunku jak i w miejscu siedziby Sp. z oo.

W myśl art. 5 ust. l pkt l i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju oraz eksport towarów.

Eksportem towarów w rozumieniu przepisów ustawy o VAT jest potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności sprzedaży, jeżeli wywóz dokonywany jest przez:
a) dostawcę lub w jego imieniu, lub
b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub w jego imieniu (art. 2 pkt. 8 ustawy o VAT).

Aby czynność wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty była uznana za eksport towaru wywóz towaru musi nastąpić z terytorium kraju.

Miejscem dostawy towarów jest -zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o VAT - w przypadku:
1) towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy;
2) towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz - miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane; nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem;
3) towarów niewysyłanych ani nietransportowanych - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy;
4) dostawy towarów na pokładach statków, samolotów lub pociągów w trakcie części transportu pasażerów wykonywanej na terytorium Wspólnoty - miejsce rozpoczęcia transportu pasażerów.

W przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, przy czym towar ten jest wysyłany lub transportowany, to wysyłka lub transport tego towaru jest przyporządkowana tylko jednej dostawie; jeżeli towar jest wysyłany lub transportowany przez nabywcę, który dokonuje również jego dostawy, przyjmuje się, że wysyłka lub transport jest przyporządkowana dostawie dokonanej dla tego nabywcy, chyba że nabywca ten udowodni, że wysyłkę lub transport towaru należy zgodnie z zawartymi przez niego warunkami dostawy przyporządkować jego dostawie (art. 22 ust. 2 ustawy o VAT). Z zapytania wynika, że transport towaru organizuje Sp. z oo.

W myśl art. 22 ust. 3 ustawy o VAT w w/w przypadku dostawę towarów, która: 1) poprzedza wysyłkę lub transport towarów, uznaje się za dokonaną w miejscu rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów;
2) następuje po wysyłce lub transporcie towarów, uznaje się za dokonaną w miejscu zakończenia wysyłki lub transportu towarów.

Z powyższych zasad wynika, że miejscem świadczenia w przypadku dostawy realizowanej przez Spółkę będzie kraj rozpoczęcia wysyłki - w przypadku dostawy towarów, która poprzedza transport. Z kraju rozpoczęcia wysyłki realizowana jest czynność wywozu towaru poza granice Wspólnoty.

Czynność wywozu towarów opisana w zapytaniu nie spełnia definicji eksportu towaru, gdyż towary nie są wywożone z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty. Opodatkowaniu podatkiem VAT - zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT - podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Czynność wywozu towarów nie jest wykonywana na terytorium kraju - nie podlega więc ustawie o podatku od towarów i usług.

Lubelski Urząd Skarbowy