Temat interpretacji
Stan faktyczny
Podatnik jest rolnikiem i jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą w zakresie przetwórstwa warzyw, tzn. produkcji surówek warzywnych, kiszonej kapusty i ogórków z uzyskiwanych płodów rolnych z prowadzonego gospodarstwa rolnego.
Z urzędem skarbowym Podatnik rozlicza się jako PRZETWÓRSTWO WARZYW s.c.
W sierpniu 2004r. prowadzone przez Podatnika GOSPODARSTWO ROLNE zakupiło skrzyniopalety metalowe do przechowywania wyprodukowanych przez to gospodarstwo warzyw .
Jako rolnik Podatnik uzyska dofinansowanie na zakupione skrzyniopalety z Funduszu SAPARD w wartości netto.
Ocena prawna stanu faktycznego
Zgodnie z art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 (ust. 1). Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (ust. 2 pkt 1a).
Stosownie do zapisu § 12 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie maja zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy.
Zatem, jeżeli na fakturze wskazany został inny podmiot jako nabywca przedmiotowych skrzyniopalet niż spółka cywilna PRZETWÓRSTWO WARZYW, to faktura ta nie stanowi podstawy do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z niej wynikającego, ponieważ wydatki poniesione za inny podmiot gospodarczy nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.
Zgodnie natomiast z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.