Temat interpretacji
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 13, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Koszalinie, na pisemne zapytanie udziela informacji dotyczącej stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług i stwierdza, co następuje:
Spółka wnosząca zapytanie przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, że:
W dniu 10.08.2004 r. Spółka dokonała wpisu w KRS zmieniającego nazwę spółki, miejsce siedziby, oraz dokonano likwidacji oddziału. W dniu 17.08.2004 r. po informacji o dokonanym wpisie przesłano wyciąg z KRS do Urzędu Statystycznego w Warszawie, celem dokonania aktualizacji Nr Regon. Aktualizację taką otrzymano w dniu 31.08.2004 r. W dniu 06.09.2004 r. przesłano dokumenty rejestrowe do Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego. Jednocześnie zawiadomiono kontrahentów o zaistniałych zmianach. Wnoszący zapytanie wobec powyższego zwraca się z zapytaniem czy:
- Faktury zakupu datowane po 10.08.2004 r. zawierające stare dane firmy (nazwa i adres), stanowią zgodnie z art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług, podstawę do obniżenia podatku należnego,
- Czy faktury wystawione po dacie 06.09.2004 r. ze starymi danymi firmy są podstawą do odliczenia podatku VAT.
Zdaniem wnoszących zapytanie w związku z tym, że stare dane firmy figuruję w KRS, czyli są możliwe do identyfikacji, oraz z tym, że zawiadomienie Urzędu Skarbowego oraz kontrahentów o zaistniałych zmianach możliwe było dopiero po 06.09.2004 r., faktury ze starymi danymi spółki wystawione przed tą datą oraz krótko po tej dacie stanowią podstawę do odliczenia VAT naliczonego.
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko zaprezentowane w zapytaniu jest nieprawidłowe.
Do opisanego stanu faktycznego zastosowanie mają następujące normy prawa podatkowego:
Zgodnie z treścią art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy o których mowa w art. 15 ustawy o podatku od towatów i usług są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę podatkui kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.
Z kolei w myśl art. 106 ust. 8 pkt 1 ustawy Minister właściwy do spraw finansów publicznych w drodze rozporządzenia określi szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać oraz sposób i okres ich przechowywania.
Na podstawie ww. delegacji Minister finansów w rozporządzeniu z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971 ze zm.) w § 12 ust. 1 pkt 1 określił, iż faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy, oraz w pkt 2, iż powinna zawierać numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy. Autor nie wymienia w dalszej części cyt. paragrafu, iż faktura musi zawierać nr Regon. Dla poprawnego wystawienia faktury też nie jest konieczne ustalanie właściwości Urzędu Skarbowego. Więc bezpodstawna jest argumentacja o oczekiwaniu na zaktualizowany nr Regon i usiłowanie ustalenia właściwego miejscowo urzędu skarbowego. Dlatego po dniu 10.08.2004 r. faktury zawierające stare dane (nazwa i adres), nie mogą stanowić podstawy do odliczenia podatku naliczonego zawartego w tych fakturach zgodnie z art. 86 ustawy o VAT. Tym bardziej nie mogą stanowić podstawy do odliczenia podatku naliczonego faktury otrzymane po dniu 17.08.2004 r., kiedy Spółka powzięła informację o dokonaniu wpisu do KRS. W opisanej sytuacji Spółka celem doprowadzenia do zgodności ze stanem faktycznym powinna na mocy § 20 cyt. wcześniej rozporządzenia Ministra Finansów, wystawić faktury korygujące odbiorcom, gdyż fakturę korygującą wystawia się, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź jakiejkolwiek innej pozycji faktury lub do faktury dokumentującej zakup na mocy § 21 cyt. rozporządzenia Ministra Finansów wystawić noty korygujące, gdyż nabywca towaru lub usługi który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniom towaru lub usługi, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą.