Temat interpretacji
Zdaniem podatnika, takie uprawnienie Spółce przysługuje w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w trybie art. 86 ust. 13, ponieważ brak jest przepisów przejściowych regulujących inny sposób postępowania w ww. przypadku.
Naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko to jest prawidłowe.
Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 86 ust. 1, ust. 2, ust. 10, ust. 11, ust. 13 i ust. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).
Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska, uzasadnionej w następujący sposób.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w zakresie prawa podatnika do dokonywania odliczeń podatku VAT oraz korekt podatku naliczonego, od 1 maja 2004 r. zmienione zostały uregulowania w tym zakresie.
W myśl przepisu art. 86 ust. 1 w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Stosownie do art. 86 ust. 2 kwotę podatku stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3 - 7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 oraz ust. 11, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2 - 4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10 może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy. W dalszym ciągu jednak utrzymano konieczność wykonania usługi bądź nabycia prawa do rozporządzania towarem- jako jeden z podstawowych warunków odliczenia podatku naliczonego, zgodnie z art. 86 ust. 12 ustawy.
W porównaniu ze stanem prawnym obowiązującym do końca kwietnia 2004 r., obecna regulacja zawarta w art. 86 ust. 13 ustawy znacznie wydłuża termin, w którym możliwe jest dokonanie korekty deklaracji przez podatnika. Korektę taką można bowiem złożyć nie później niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego. Prawo to Spółka skutecznie nabyła z chwilą posiadania faktury oraz otrzymania towaru lub wykonania usługi. Korygując deklarację podatnik musi mieć jednak na względzie obowiązujący w tym zakresie art. 81b ustawy Ordynacja podatkowa. Z uwagi na brak przepisów przejściowych do korekt dotyczących okresu przed 01.05.2004 r. mają zastosowanie przepisy art. 86 ust. 13 ustawy.