Temat interpretacji
W odpowiedzi na pismo z dnia 17.11.2004r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żarach, stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje:
Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535) stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a w/w ustawy o podatku od towarów i usług w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.
Stosownie do art. 146 ust. 2 w/w ustawy przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a), rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego - rozumie się zgodnie z art. 2 pkt 12 w/w ustawy budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 -Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Podatnik w swoim piśmie podnosi, iż wykonuje usługę budowlaną na budynku kościoła zaklasyfikowanego według PKOB do grupy 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania.
Jednak - według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych - kościoły klasyfikowane są do grupy 1272 - budynki przeznaczone do sprawowania kultu religijnego i czynności religijnych. Powyższe obiekty nie mieszczą się więc w grupie 113 PKOB - budynki zbiorowego zamieszkania. Dlatego też w tym przypadku cytowany przepis art.146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług nie będzie miał zastosowania. W związku z powyższym wykonywane przez podatnika roboty budowlane w budynku kościoła podlegają opodatkowaniu według 22% stawki podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 w/w ustawy.Stawka powyższa obowiązuje od 1.05.2004 r.
W przypadku świadczenia usług budowlanych w budynkach zaklasyfikowanych według PKOB do grupy: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, właściwą jest 7% stawka podatku VAT zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług, bez względu na fakt czy usługa wykonywana jest z materiałów własnych, czy powierzonych.
Jeżeli chodzi natomiast o obowiązek stosowania kasy rejestrującej, to zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych, są obowiązani do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Przepisy prawa podatkowego przewidują szereg zwolnień z obowiązku stosowania kas. I tak zgodnie z treścią art. 111 ust. 7 pkt 3 ustawy minister właściwy do spraw finansów publicznych może zwolnić na czas określony niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku ewidencjonowania ze względu na rodzaj prowadzonej działalności lub wysokość obrotu. Powyższe jest uregulowane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 234, poz. 1971 ze zm.), obowiązującym zgodnie z art. 165 wyżej wymineionej ustawy do czasu wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 111 ust. 7 i 9. Zgodnie z § 2 pkt 1 cyt. rozporządzenia oraz poz. 48 zał. nr 1 do tego rozporządzenia do do 31 grudnia 2004 r. zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania przy pomocy kasy rejestrującej (zwolnienie przedmiotowe), czynności które można przypisać do rodzaju działalności gospodarczej wykonywanej przez Pana m.in. świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych, o ile łącznie zostaną spełnione następujące warunki:
) każda sprzedaż usługi dokonana przez podatnika jest dokumentowana fakturą, w której zawarte są m.in. dane identyfikujące odbiorcę oraz jego podpis,
2) liczba wszystkich dokonanych operacji sprzedaży usług, o których mowa w pkt 1, w 2003 r. nie przekroczyła 50, przy czym liczba odbiorców tych usług w tym okresie była mniejsza niż 20 (z danych będących w posiadaniu tut. Urzędu wynika, że rozpoczął Pan wykonywanie tych usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przed 2003 r.).
Zwolnione z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej w okresie do 31 grudnia 2004 r. jest również świadczenie usług, za które to czynności zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, z wyłączeniem płatności dokonywanych czekiem, bankową kartą płatniczą lub kredytową, przy czym z dowodów tych jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła - podstawa prawna § 2 pkt 1 w/w rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie kas rejestrujących w związku z poz. 49 zał. nr 1 do tego rozporządzenia.
Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żarach wyjaśnia, iż utrata zwolnienia przedmiotowego nie musi oznaczać, że po tym terminie jest Pan zobowiązany do stosowania kasy rejestrującej, ponieważ może nadal obejmować Pana zwolnienie ze względu na nieprzekroczenie limitu obrotów.
W takim przypadku w 2004 r. będzie miał zastosowanie przepis § 3 ust. 1 pkt 3 cytowanego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie kas rejestrujących, który przewiduje zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania przy użyciu kasy podatników, u których kwota obrotu z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy, nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40.000 zł i którzy nie byli wcześniej objęci obowiązkiem ewidencjonowania.
Powyższe zwolnienie traci moc - zgodnie z unormowaniem zawartym w § 3 ust. 7 powyższego rozporządzenia - po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło w ciągu roku podatkowego przekroczenie kwoty obrotu w wysokości 40.000 zł - wówczas ma Pan obowiązek zastosowania kas w prowadzonej działalności gospodarczej, w przypadku wystąpienia czynności, o których mowa w art. 111 ust. 1 ustawy.
Przepisy powyższe nie uzależniają zwolnienia z obowiązku ewidencji od rodzaju obiektu na którym wykonywane są (świadczone) usługi. Znaczenie mają jedynie okoliczności opisane wyżej jak ilość odbiorców usług, fakt wystawiania faktur, forma zapłaty czy też łączna wartość sprzedaży dla odbiorców detalicznych.