Wnioskiem z dnia 21.10.2004r. uzupełnionym pismem z dnia 02.11.2004r. Gmina ... reprezentowana przez Wójta Gminy zwróciła się do Naczelnika Urzędu Ska... - Interpretacja - PPDE/443-60/2004

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.11.2004, sygn. PPDE/443-60/2004, Urząd Skarbowy w Biłgoraju

Temat interpretacji

Pytanie podatnika
Referencje
POIV-443/1/05, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Wnioskiem z dnia 21.10.2004r. uzupełnionym pismem z dnia 02.11.2004r. Gmina ... reprezentowana przez Wójta Gminy zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Biłgoraju o wyjaśnienie czy naliczony podatek VAT od zakupu towarów i usług przy wykonaniu inwestycji realizowanych w ramach programu SAPARD może być jej zwrócony w rozliczeniach z urzędem skarbowym. Gmina jest beneficjentem programu SAPARD zgodnie z zawartą w dniu 11 maja 2004r. umową z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, o współfinansowanie inwestycji w zakresie "Budowa oczyszczalni ścieków wraz z kanalizacją sanitarną i przykanalikami w miejscowości ... ".

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa reprezentuje pogląd, iż naliczony podatek od towarów i usług przy realizacji tej inwestycji nie może stanowić kosztów kwalifikowanych i nie będzie refundowany ze środków SAPARD, gdyż podatek ten można odzyskać w ramach rozliczeń podatkowych z urzędem skarbowym.

Gmina uważa, że takiego prawa nie posiada bowiem w okresie realizacji tej inwestycji nie była podatnikiem podatku od towarów i usług, a ponadto nie może odzyskać podatku poprzez zaliczenie go do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym, gdyż organy samorządowe są z tego podatku zwolnione.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Biłgoraju działając na podstawie art. 14a par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, ze zm.) uprzejmie wyjaśnia:

1.W zakresie podatku od towarów i usług. Zgodnie z generalną zasadą wymienioną w art. 86 ust.1 oraz art. 88 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przysługuje wyłącznie czynnym podatnikom podatku od towarów i usług, którzy nabywają towary i usługi wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, od których płacą należny podatek VAT. Gmina jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług od dnia 1 listopada 2004r. i dopiero od tego dnia będzie mogła rozliczać podatek naliczony w podatku należnym VAT w oparciu o faktury nabyć towarów i usług wystawionych po tej dacie. Ponieważ faktury zakupu towarów i usług związanych z realizacja inwestycji "Budowa oczyszczalni ścieków wraz z kanalizacją sanitarną i przykanalikami w miejscowości ... " wystawione zostały przed dniem 1 listopada 2004r. Gminie nie przysługuje prawo do odzyskania podatku naliczonego wykazanego w tych fakturach w rozliczeniu należnego podatku od towarów i usług.

Gmina nie ma również prawa ubiegać się o zwrot podatku VAT na wniosek na warunkach wymienionych w par. 27a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970, ze zmianami). Zgodnie z par. 27a ust. 1 tegoż rozporządzenia zwrot podatku z tytułu nabycia towarów i usług przysługuje tylko tym podmiotom, które przed dniem 1 maja 2004r. zawarły z Agencją Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa umowy w ramach Programu Akcesyjnego na Rzecz Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich (SAPARD) dotyczące refundacji ze środków Unii Europejskiej części kosztów kwalifikowanych związanych z realizacją przedsięwzięć w ramach tego programu. Z uwagi na fakt, iż umowa w przedmiotowej sprawie zawarta została w dniu 11 maja 2004r. przepis ten nie ma zastosowania.

2.W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654, ze zmianami) zwalnia się od tego podatku jednostki samorządu terytorialnego w zakresie dochodów określonych w przepisach ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Jednostkami samorządu terytorialnego są obecnie: gminy, powiaty i województwa samorządowe. Gmina, jako jednostka samorządowa i zwolniona od podatku dochodowego nie ma obowiązku ustalania wielkości kosztów uzyskania przychodów, czy wielkości dochodu dla celów podatku dochodowego od osób prawnych. Z tych względów Gmina nie ma możliwości zaliczyć nie odliczony podatek od towarów i usług do kosztów uzyskania przychodów, tj. nie może skompensować go w postaci zmniejszenia swoich zobowiązań z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych.

W związku z tym za prawidłowe należy uznać stwierdzenie Gminy, iż nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku od towarów i usług zapłaconego przy nabyciu towarów i usług związanych z inwestycją realizowaną w ramach programu SAPARD. Nie istnieje również możliwość zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów podatku naliczonego VAT, a tym samym zmniejszenia zobowiązań z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych.

Urząd Skarbowy w Biłgoraju